Kreativna matematika

Kreativnost je ono što omogućuje pohranu znanja u trajno pamćenje. Svi učenici, čak i oni kojima matematika nije “jača” strana, kad im ponudimo neku kreativnu ideju, uglavnom “zagrizu” i čine čuda. Ako se u sve to uvrsti i rad u paru ili grupi, sreći i zadovoljstvu nema kraja.

KALENDAR KVADRIRANJA I KORJENOVANJA

Učenici su,  koristeći naučeno gradivo, a uz kombinaciju svih dosad naučenih operacija postavili zadatak čije rješenje je željeni datum.

SPIRALA DRUGOG KORIJENA ILI PITAGORINA SPIRALA

Spirala drugog korijena je spirala koja se sastoji od neprekinutog niza pravokutnih trokuta, čije su duljine hipotenuza kvadratni korijeni prirodnih brojeva.

PITAGORINO STABLO

Pitagorino stablo je fraktal. To znači da ima svojstvo samosličnosti, tj. svaki njegov dio sliči samome sebi bez obzira na to koji dio promatrali i koliko ga puta uvećavali. Pitagorino stablo temelji se na konstrukcijama kvadrata nad stranicama pravokutnih trokuta.

Prema Pitagorinu poučku, zbroj površina kvadrata nad katetama pravokutnog trokuta jednak je površini kvadrata nad njegovom hipotenuzom.

Učenici  osmog razreda naše škole, uz vodstvo učiteljice Tihane Denac,  vrlo su uspješno obavili ove matematičke zadatke, pri čemu su vrlo ozbiljnu matematičku temu prikazali slikovito na vrlo zanimljiv način. Ovo su neki njihovi radovi koji krase učionicu matematike.

Tekst: Zlatko Čmigović

Fotografije: Tihana Denac

objavio: Igor Derdić   datum: 15. 5. 2022.