Toplička škola dobila je nagradu za Najljepšu učionicu na otvorenom u Hrvatskoj

Od 2017. godine OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice sudjeluje u ekološko-obrazovnom projektu Najljepši školski vrtovi koji Hrvatska radiotelevizija provodi u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja te uz potporu Ministarstva poljoprivrede, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i brojnih privatnih donatora. Voditeljica projekta Najljepši školski vrtovi je Đurđica Čočić.

Projekt promiče isključivo organsku poljoprivredu, uzgoj izvornog i domaćeg bilja, prepoznavanje ljepote vlastitoga krajolika, te povratak tradicijskim vrtovima u svim dijelovima Hrvatske.

Ove godine toplička je škola osvojila 1. nagradu u kategoriji Najljepša učionica na otvorenom koju dodjeljuje Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Osim plakete i zastave, školi je pripala i novčana nagrada u iznosu od 10.000 kuna.

U petak, 11. ožujka 2022. na svečanom proglašenju pobjednika i dodjeli nagrada HRT-ova projekta Najljepši školski vrtovi za sezonu 2020./2021. prisustvovao je župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, gradonačelnica Grada Varaždinskih Toplica Dragica Ratković , pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr.sc. Miroslav Huđek i ravnateljica topličke škole Goranka Štefanić.

„Budući da se brinemo o svom okolišu, imamo status Ekoškole i kontinuirano uređujemo školski vrt s plastenikom, voćnjak, cvjetnjake, ružičnjake, učionice na otvorenome i sav ostali okoliš, imamo sve uvjete da se svake godine prijavljujemo na natječaj Najljepši školski vrtovi. Posebno smo ponosni na to što smo 2019. osvojili 1.nagradu u kategoriji  Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Uz novčanu nagradu u iznosu od 10 000 kn, toplička je škola tada dobila i Zelenu povelju, zastavu te poklon donatora, izlet u vodeni park Krapinske Toplice. Prvu učionicu na otvorenome izradili smo ujesen  2019. godine. Materijal za izradu dobili smo kao donaciju Pilane i stolarije Ratković iz Varaždinskih Toplica. Učionicu su uredili naši domari Josip Prstec i Miro Vuković. Učitelji su maksimalno koristili učionicu i održavali nastavu na otvorenom, kako razredna, tako i predmetna nastava. Budući da su se njome svi htjeli koristiti, odlučili smo izraditi još jednu učionicu. Tijekom 2021. godine  uredili smo još dvije učionice tako da sad imamo četiri učionice kako bi što više učenika moglo imati nastavu na otvorenom.

Učionice na otvorenome dobro su nam došle u vrijeme pandemije koronavirusa, zato što su učitelji izvodili nastavu na otvorenom kada god bi to vremenske prilike dozvoljavale. Često se njima koriste i učenici iz produženog boravka ili se učionicama na otvorenome održavaju  izvannastavne aktivnosti“, ističe ravnateljica škole Goranka Štefanić.

Svi koji nisu mogli nazočiti svečanosti na Hrvatskoj radioteleviziji, svečanu će dodjelu nagrada moći pogledati 20. ožujka na HTV-u 2 u 14.30 sati.

Tekst: Sanja Habek

objavio: Igor Derdić   datum: 14. 3. 2022.