2012-07-03 10:36:22

Outdoor learning – taking learning outdoors

Defektologinja Bojana Polansky sudjelovala na stručnom seminaru u Švedskoj u organizaciji Agencije za mobilnost.

Unatrag dvije godine U Hrvatskoj je moguće prijavljivanje na seminare u organizaciji Agencije za mobilnost i programe EU . Radi se o seminarima koji su zamišljeni kao dio programa cjeloživotnog učenja. Učitelji i odgajatelji imaju mogućnost prijaviti se na seminare u okviru programa Comenius.

Zanimljiv i poučan seminar održao se ove godine u Švedskoj pod nazivom Outdoor learning – taking learning outdoors, što u prijevodu znači Učenje na otvorenom – učenje izvan učionice. To je inovativan način poučavanja s ciljem motiviranja učenika za aktivno sudjelovanja u nastavi. Takvim poučavanjem nastoji se učenicima u školi približiti gradivo korištenjem neposredne okoline kao vrijednog resursa za učenje. Ta vrsta poučavanja orijentirana je se na učenje životnih vještina, povezivanje gradiva sa stvarnim situacijama,  poštovanje prirode i prirodne baštine,  primjenu naučenih vještina u  stvarnom životu i izgradnji samopouzdanja učenika. Time se potiče učenje odgovornosti i samostalnosti kod učenika, te kretanje učenika i boravak na otvorenom, što ima pozitivan učinak na njihovo zdravlje.

U osnovi takvog načina poučavanja su izgradnja kvalitetnog odnosa između učitelja i učenika, te poučavanje odgovornosti. Glavni preduvjet za takav načina rada je opsežno planiranje i praćenje. Učennici rade u grupama ili parovima, te se prilikom predavanja vodi računa o optimalnom korištenju frontalnog rada u kombinaciji sa terenskom nastavom.

Seminar je organiziran u blizini Linköpinga u jugoistočnom dijelu Švedske, a organizator je Kinda Municipality. Većina predavanja i sve radionice održavale su se na otvorenom – u šumi, parkovima, na livadama, u dvorištima škola.

Na ovom seminaru koji je trajao šest dana učili su i izmijenili ideje i iskustva učitelji dvanaest Europskih država (Poljska, Cipar, Grčka, Francuska, Rumunjska, Velika Britanija, Portugal, Španjolska, Slovenija, Litva, Italija i Hrvatska).

Iz Hrvatske je na seminaru prisustvovala defektologinja iz Osnovne škole Antuna i Ivana Kukuljevića iz Varaždinskih Toplica.

Polaznici su osim slušanja predavanja i niza radionica  imali priliku posjetiti nekoliko obrazovnih institucija u Švedskoj (dječji vrtić, osnovna i srednja škola), te pratiti rad učitelja izvan učionice. Također su dobili priliku okušati se u radu s učenicima i pokazati svoje potencijale.

Agencija za mobilnost i programe EU i dalje organizira seminare, a više informacija se može pronaći na njihovoj stranici www.mobilnost.hr

 

Tekst napisala: Bojana Polansky, defektologinja

 

 

 

 


Osnovna škola Antuna i Ivana Kukuljevića Varaždinske Toplice