I ove godine u topličkoj školi obilježen je Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. U suvremeno doba pojam holokaust označava sustavno uništenje 6 milijuna Židova u razdoblju nacizma u Njemačkoj od 1933. do1945.
Međunarodni dan sjećanja na holokaust obilježava se 27. siječnja svake godine. Navedenog dana 1945. godine, sovjetska vojska je oslobodila koncentracijski logor Auschwitz – Bircenau koji se nalazi u Poljskoj, a u kojem je stradalo više od milijun i sto tisuća logoraša, od toga više od 90% bili su Židovi. U oslobođenom logoru zatečeno je oko sedam tisuća iznemoglih i smrtno bolesnih logoraša među kojima je bilo i oko 500 preživjele djece. Svi oni su svjedočili o užasima i neljudskim postupcima.
Obilježavanje u topličkoj školi održano je u holu škole. Učitelj povijesti predstavio je pozadinu holokausta i naglasio je kako je važno da nikad ne zaboravimo ovo užasno razdoblje europske povijesti od 1933. do 1945. Učenicima i djelatnicima škole predstavljen je Projekt „Šafran“ u kojem škola sudjeluje od samog početka. Istaknuta je simbolika sadnje žutih šafrana koji se sade se u znak sjećanja na milijun i pol židovske djece te tisuće druge djece koja su umrla u holokaustu. Učenici Povijesne grupe okupljenima su pročitali odlomak iz knjige „Dnevnik Anne Frank“ te povijesni izvor o koncentracijskom logoru Auschwitz- Bircenau. Tijekom cijelog tjedna na satima Hrvatskoga jezika, Povijesti i Sata razrednika učilo se o holokaustu, gledali su se igrani i dokumentarni filmovi, čitali su se i analizirali ulomci iz romana i izrađivali plakati koji su izloženi u holu škole.
„Naša obveza je sjećati se, ali i učiti da mržnja rađa samo još više mržnje“, naglasila je jedna od preživjelih logorašica na ovogodišnjoj osamdesetoj obljetnici oslobađanja logora Auschwitz –Bircenau. Tu vrijednost želimo trajno usaditi našim učenicima i zato ovaj dan obilježavamo svake godine u školi.
Tekst: Drago Ilić