Datum objave: 13. studenoga 2024.
Kategorija: Naslovnica

Mladi planinari topličke osnovne škole i Druge gimnazije Varaždin osvajali su otočne vrhove na Cresu i Lošinju

Mladi planinari topličke osnovne škole i Druge gimnazije Varaždin 19. listopada 2024. godine uputili su se na dvodnevni planinarski pohod put otoka Cresa i Malog Lošinja. Otoci Cres i Lošinj pripadaju cresko – lošinjskom arhipelagu, otočnoj skupini u Kvarnerskom zaljevu, najvećoj na hrvatskom Jadranu.

Dolaskom na otok Cres mladi planinari prvo su razgledali Centar za posjetitelje i oporavilište za bjeloglave supove Beli koji je smješten u obnovljenoj zgradi nekadašnje škole. Tu im je kustos održao kratko edukativno predavanje, a kasnije su sami mogli istražiti zanimljivosti putem multimedijalnog izložbenog postava.

Uslijedila je vožnja do prijevoja Križići odakle su planinari krenuli na strmi uspon Križići – vrh Sis (639 m). Dolaskom na vrh bili su nagrađeni za prekrasan pogled na okolne planine, otoke, more i bjeloglave supove. Prvi je dan završio smještajem u kamp Čikat u Malom Lošinju.

Drugi su dan planinari započeli razgledom grada Malog Lošinja, živopisnog gradića na čijem se sjevernom dijelu pruža više od 10 kilometara dugačak greben planine Osoršćice. Planina Osoršćica ime je dobila po gradu Osoru koji se ne nalazi u gradu Lošinju, nego na susjednom Cresu. Ime je nastalo u doba dok Osor još nije bio od Lošinja odijeljen današnjim tjesnacem Kavadom, probijenim da bi se omogućio prolaz brodovima. Cresko – lošinjsko otočje u antičkim vremenima zvalo se jednim imenom Apsyrtides. Televrina (528 m) najviši je vrh Lošinja. Mladi planinari ovaj put nisu se popeli na  najviši vrh, ali su osvojili najljepši vrh Lošinja, Sv. Mikulu s kojeg se pruža predivan pogled na more i na južni dio otoka Lošinja. Na vrhu se nalazi zavjetna kapela pomoraca i putnika, Sv. Nikola (u lokalnom govoru Sv. Mikula), sagrađena u 14. stoljeću i građena od tesanog kamena. Kapela je uvijek otvorena za sve planinare, a posebno uzbudljivo malim planinarima, ali i onim malo većima, bilo je pozvoniti na zvono kapele. Unatoč zahtjevnosti staze planinari su uživali u svakom koraku upijajući mirise borova, kadulje, majčine dušice i ostalog ljekovitog bilja koje raste na proplancima ove očaravajuće planine.

Na putovanju učenike planinare pratile su Jasminka Ostrički, prof. (organizatorica planinarskog pohoda, licencirani planinarski vodič, voditeljica sekcije „Čevo“  Druge gimnazije Varaždin), učiteljice  Mirela Glavnik, Jelica Korotaj i Martina Kos – Grabar (voditeljica sekcije „Čevo“ Varaždinske Toplice.

Tekst: Martina Kos – Grabar

Fotografije: Jasminka Ostrički i Martina Kos – Grabar

Pročitajte još

U božićnom duhu završili smo prvo polugodište 

U božićnom duhu završili smo prvo polugodište 

Svojim nastupima na božićnoj priredbi učenici naše škole unijeli su u školu pravi božićni duh. Podršku vrijednim učenicima i njihovim učiteljima dali su njihovi školski prijatelji, roditelji, članovi obitelji, djelatnici škole i ravnateljica.    Svoju su kreativnost,...

Skip to content