PRREMINUO PREČASNI ANDRIJA JAGEČIĆ-BOLTEK, PRVI TOPLIČKI VJEROUČITELJ

Ovih dana rastužila nas je vijest o smrti bivšeg topličkog župnika prečasnog Andrije Jagečića, prvog topličkog  vjeroučitelja u samostalnoj i međunarodno priznatoj Republici Hrvatskoj. Službu vjeroučitelja u topličkoj školi obavljao je od 1992. do 1997. godine.

Prečasni Andrija zračio je duhovnošću i dobrotom. Njegovo duhovno i intelektualno djelovanje ostvilo je neizbrisiv trag u našoj školi. Bio je blage naravi u nastupu, socijalno osjetljiv i plemenit. Svojim zauzetim djelovanjiem ulijevao je nadu u bremenitim vremenima za Republiku Hrvatsku.  Ulogu vjeroučitelja obavljao je u povijesno prijelomnim trenucima; bilo je to vrijeme velikosrpske agresije, dolaska prognanika i izbjeglica u toplički kraj. S dolaskom prognanih i izbjeglih povećao se i broj učenika u našoj školi. Vjeroučitelj Andrija je na osobit način znao pristupiti učenicima u potrebi, a bilo ih je puno,  pružiti utjehu, dati podršku i drugu svekoliku pomoć. Isto poslanje obavljao je i u topličkoj župi kao i u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske Toplice. Nakon službe vjeroučitelja nastavio je angažirano djelovanje u župi, a nakon umirovljenja djeluje kao duhovnik u topličkoj bolnici.

Posljednje godine života proveo je u Svećeničkom domu u Varaždinu. Umro  je u Varaždinskoj bolnici nakon kratke i teške bolesti. Pokpan je u svećeničkoj grobnici na Varaždinskom groblju.

Autor teksta: Drago Ilić, prof.

objavio: Igor Derdić   datum: 11. 11. 2020.