Dan planeta Zemlje u PŠ Petkovec

Početci obilježavanja Dana planeta Zemlje sežu u 1970. godinu kad su pod vodstvom američkog senatora Gaylorda Nelsona diljem Sjedinjenih Američkih Država održane prve masovne demonstracije za zaštitu okoliša na kojima je sudjelovalo više od 20 milijuna ljudi, a prozvane su nacionalnim skupom o okolišu.

Obilježavanje Dana planeta Zemlje na međunarodnoj razini ponovno je aktualizirano 1990. kada je u manifestacijama sudjelovalo više od 200 milijuna ljudi diljem svijeta, što je dalo veliki poticaj održavanju Konferencije Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru 1992. godine.

Na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine Opća je skupština UN-a 22. travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje kako bi se ojačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine, uz značajan angažman udruga za zaštitu okoliša i prirode.

Učenici Lovro Bešenić, Leona Kapitan (3. razred) i Karlo Zanne (1. razred) taj dan obilježili su na simboličan način. Izradili su Zemljinu kuglu u obliku srca koja simbolizira ljubav i brigu prema našem planetu Zemlji, ali i  prirodi općenito. Aktivnosti sa učenicima proveo je učitelj Jozo Rajič.

Tekst i fotografija: Martina Kos – Grabar

objavio: Igor Derdić   datum: 3. 5. 2021.