Toplička škola na Europskom tjednu programiranja

Ove godine toplička škola po drugi puta je sudjelovala na Europskom tjednu programiranja.

Od 9. do 24. listopada 2021. po deveti put  održao se Europski tjedan programiranja. Inicijativa održavanja pokrenuta je 2013. godine kada je organizirano svega nekoliko stotina događaja, dok je prošle godine organizirano skoro 73 tisuće događaja u više od 80 zemalja svijeta. Misao vodilja čitavog projekta je učiniti programiranje zanimljivijim, transparentnijim, demistificirati poimanje programiranja kao nečeg što je apstraktno i teško, zainteresirati što veću populaciju učenika za sudjelovanje, okupiti ih u zajedničkom učenju da se uvjere u činjenicu kako  programiranje može biti i zabavno, da kroz programiranje mogu oživjeti svoje ideje, stvarati i graditi stvari koje će biti od koristi njima samima, ali i ostaloj populaciji.

Naša škola u projekt je uključila sve učenike nižih i viših razreda koji polaze nastavu Informatike. Učenici nižih razreda svoju kreativnost pokazali su u Pixel artu, vrsti digitalne umjetnosti  stvorene korištenjem programske opreme, pri čemu se slike uređuju na razini piksela te programiranjem u Scratchu. Viši razredi rješavali su zadatke u programskom jeziku Logo i na internetskoj stranici  Code. org. Projekt su s učenicima provele učiteljice Martina Kuček (5. – 8. razredi) i Martina Kos – Grabar (1. – 4. razredi).

Tekst i fotografije: Martina Kos – Grabar

objavio: Igor Derdić   datum: 26. 10. 2021.