Međunarodni dan interneta u PŠ Petkovec

Internet je prvi put uspostavljen 29. listopada 1969. godine u laboratoriju na Sveučilištu Kalifornija u Los Angelesu.  Profesor informatike Leonard Kleinrock nadzirao je apsolventa Charleya Klinea, koji je poslao poruku preko računalne mreže programeru Billu Duvallu na Sveučilište Stanford.

Prijenos nije bio kompliciran, poruka koju je trebalo poslati trebala je biti riječ LOGIN. Prije nego se sustav srušio Kline je uspio poslati samo prva dva slova iz riječi login. Tako su slova L i O u povijesti ostala zapamćena kao prvi podatci poslani na udaljenu računalnu mrežu. Cjelokupna poruka uspješno je poslana nakon sat vremena.

Leonard Kleinrock, Charley Kline i Bill Duvall bili su ključni za uspostavljanje prve internetske veze. Radili su na ARPANET-u koji je osnovan od strane američke vlade, preteči interneta kakvog danas poznajemo (prva četiri slova kratica su za Advanced Research Project Agency – Agencija za napredne istraživačke projekte, dok net označava računalnu mrežu).

Zato se od 29. listopada 2005. obilježava obljetnica u spomen dan kada je prva elektronička poruka poslana s jednog računala na drugo. Otkriće interneta promijenilo je način na koji svijet komunicira, kupuje, putuje, uči, informira se o trenutnim događanjima etc. U Republici Hrvatskoj Internet se počeo upotrebljavati od 1991. godine.

Učenici područne škole Petkovec na simboličan su način obilježili Međunarodni dan interneta. Gledali su edukativnu video lekciju o povijesti interneta, kritički su promišljali o pozitivnim i negativnim stranama interneta te su sve zajedno ukomponirali u plakat kojeg možete vidjeti na fotografijama u prilogu.

Tekst i fotografije: Martina Kos – Grabar

objavio: Igor Derdić   datum: 31. 10. 2021.