Lektira može biti zabavna i poučna

U prosincu 2021. godine su učenici 4.a razreda sa svojom učiteljicom pokazali  da lektira može biti poučna, zabavna i zanimljiva.

Pomoću aktivnosti "Lektira u vrećici" prezentirali su pročitane bajke poznate hrvatske spisateljice I.B. Mažuranić. Nakon čitanja "Regoča" i "Šume Striborove" pripremili su izlaganje uz pomoć vrećice u kojoj su se nalazile različite stvari koje su mogli povezati s likovima i radnjom bajke, a našli su ih ili izradili kod kuće. Izlaganja su bila vrlo uspješna! Učenici i učenice su ujedno na taj način vježbali usmeno izlaganje, javni nastup, ali i samopouzdanje.

Nakon toga, krenuli su u još jedan zajednički projekt s knjižničarom škole Domagojem Španićem i svojom učiteljicom Mirnom Veraja. Snimili su video "Zbirka monologa iz Šume Striborove".

Taj zadatak nije bilo nimalo lak! Tri učenika i tri učenice; Sven Božić(Stribor), Filip Ratković(Malik Tintilinić), Sebastijan Bedeković(momak/sin), Kaja Cahterine Cuthbert(snaha/guja), Ana Kuček(majka) i Dora Dugački(Siroto djevojče) su prvo napisali monologe za određene likove iz bajke, a kasnije ih naučili i vrlo vješto odglumili. Nastao je kratak i zanimljiv video koji može poslužiti svima koji trenutno čitaju "Priče iz davnine" I.B. Mažuranić.

Mirna Veraja, učiteljica razredne nastave

objavio: Igor Derdić   datum: 16. 1. 2022.