Niži razredi topličke škole predstavu su gledali u školi, a petaši u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu

Krajem ožujka, svake godine obilježava se Svjetski dan kazališta, stoga su učitelji topličke škole za učenike nižih razreda i za učenike petih razreda organizirali gledanje kazališnih predstava.

Učenici nižih razreda topličke škole i PŠ Petkovec su u srijedu,  9.3.2022. u školskoj dvorani uživo gledali glumačko-lutkarsku predstavu Ah ta lektira, ne da mi mira u izvedbi mladih samoborskih glumaca. Tema predstave aktualna je i bliska djeci, a govori o tome kako danas djeca sve manje posežu za knjigom. Čitanje je postala aktivnost koja nije zanimljiva, a knjizi najveću konkurenciju predstavljaju kojekakvi ekrani. Glavni likovi u predstavi su sestra Vanja i brat Veki. Vanja jako voli čitati lektiru, a njezin brat svoje vrijeme radije provodi na mobitelu i prijenosnom računalu. Vjerujemo da su se naši učenici mogli poistovjetiti s likovima sestre i brata. U predstavi se susrećemo i s dvije perspektive priče; glumačka koja prati priču brata i sestre te lutkarska koja prikazuje likove izašle iz lektira: Crvenkapicu i Petra Pana. Predstava je popraćena glazbom i humorom.

Osim učenika nižih razreda, predstavi su prisustvovali i učenici petih razreda naše škole koji su se otputili u HNK Varaždin na predstavu Leteći kovčeg u izvedbi glumaca Gradskog kazališta Sisak.

Predstava progovara o vječnoj temi kako u životu nije bitan samo novac i materijalne stvari, već je bitna ljubav, zdravlje i sreća. Život je prikazan kao putovanje, avantura koju treba proći i doživjeti. Različitosti i sličnosti, tajne i istine – sve je moguće, čak i kad nam se čini nemoguće, a pomoću čarobnog kovčega snovi i mašta postaju stvarnost.

Nakon dugo vremena učenici i učitelji uživali su gledajući uživo zanimljive i poučne predstave.

Tekst: Mirna Veraja i Ivana Obad Slavin

Fotografije: Mirna Veraja, Ivana Obad Slavin i Biserka Bešenić

objavio: Igor Derdić   datum: 11. 3. 2022.