Učenici iz Ukrajine u našoj školi

U drugom polugodištu ove školske godine, sredinom ožujka, u našu školu upisalo se dvadeset učenika iz Ukrajine. Trinaestero učenika upisalo se u niže razrede, a sedmero u više.

Oni su pristigli s obiteljima iz različitih dijelova Ukrajine zbog rata. Obitelji izbjeglih Ukrajinaca smještene su u prihvatnom centru u Varaždinskim Toplicama. Učenicima je omogućen upis u školu, pružena im je stručna podrška kao i školski pribor, oprema i prehrana. Školski pribor i opremu donirala je Udruga hrvatskih cestovnih prijevoznika i topličkih tvrtki TTI i Bilanca, a predsjednik Udruge Dragutin Kranjčec istaknuo je kako je donacija najmanje što su mogli učiniti.

Vrijednost ove donacije iznosi oko 12 tisuća kuna, a ravnateljica topličke osnovne škole Goranka Štefanić zahvalila je donatorima koji su učenicima osigurali sve što im je potrebno.

Novoupisane učenike prvi su dan posjetili čelne osobe Varaždinske županije, zamjenica varaždinskog  župana Silvija Zagorec, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije dr. sc. Miroslav Huđek te gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković. Zajedno s ravnateljicom škole Gorankom Štefanić obišli su sve razrede u kojima su ukrajinski učenici te su podijelili ruksake i školski pribor.

Svi su učenici prijateljski prihvaćeni te im vršnjaci u razredima pružaju pomoć i potporu. Pomažu jedni drugima, druže se, uče jezike, a kroz igru brzo prevladavaju jezične barijere.

Učitelji nastoje ukrajinskim učenicima olakšati praćenje nastave pa ih je desetak  krenulo i na tečaj ukrajinskog jezika. Za učenike je organizirana i pripremna nastava Hrvatskog jezika.

Iz istog podneblja, dijelova Ukrajine – Prykarpatja i Zakarpatja prije mnogo stoljeća na današnje hrvatske prostore, pa i šire, doselila su se i hrvatska plemena koja su tu živjela u snažnom plemenskom savezu. Razlozi dolaska u današnju postojbinu bili su  neprijateljski napadi – najvjerojatnije Avara. (Paščenko, 2014. str. 542). Naša iskustva, savezi i sjećanja iz vremena plemenskog života su izblijedjela, ali agresija na Hrvatsku prije 30 godina  i Domovinski rat ne blijede, stoga suosjećamo i prihvaćamo u našoj sredini izbjegle Ukrajince i imamo veliku empatiju za ukrajinski narod.

Tekst: Drago Ilić

objavio: Igor Derdić   datum: 29. 3. 2022.