Četvrti razredi naše škole posjetili otok Krk i Bašćansku ploču

Terenska nastava  4.a i 4.b razreda na otok Krk započela je rano ujutro 23.5.2022. U pratnji učiteljica Biserke Bešenić, Mirne Veraja i Martine Kos-Grabar, učenici i učenice su autobusima krenuli put otoka Krka.

Prvo odredište je bio Punat na otoku Krku. Iz marine u Puntu brodicom su se uputili na otočić Košljun gdje su posjetili Franjevački samostan Navještenja Marijina. Razgledali su i muzej s etnografskom zbirkom koja sadrži brojne predmete krčkih ribara, seljaka te narodne nošnje otoka Krka. Slijedio je odlazak u Jurandvor gdje su posjetili i razgledali crkvicu sv. Lucije u kojoj se nalazi Bašćanska ploča; starohrvatski spomenik pisan glagoljicom. Iz zanimljivog predavanja saznali smo da je upravo tamo i pronađena 15. rujna 1851. godine kao dio crkvenog namještaja, a samo istraživanje o Bašćanskoj ploči je potaknuo Ivan Kukuljević. Nakon Jurandvora otišli su na ručak u Bašku, kupanje u moru i sladoled.

Terenska nastava je bila vrlo poučna i puna novih iskustava. Učenicima i učenicama će ipak najviše u sjećanju ostati kupanje u moru u mjesecu svibnju.

Tekst i fotke: Mirna Veraja

objavio: Igor Derdić   datum: 25. 5. 2022.