Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Nakon dvije godine stanke zbog korona virusa, ove godine, učenici osmih razreda ponovno su u sklopu projekta Ministarstva posjetili Vukovar.

Dana 20. lipnja toplički učenici, u pratnji svojih razrednica Ivančice Svetec i Ivane Obad Slavin, te učitelja Kristijana Cesara, u ranim jutarnjima satima krenuli su put Vukovara – Grada Heroja.

Došavši u Vukovar učenici su doručkovali, a nakon toga prisustvovali zanimljivom predavanju „Domovinski rat“, potom su razgledali postavu Memorijalnog  centra Domovinskog rata Vukovar s naglaskom na Bitku za Vukovar.

Posjetili su također i memorijalna mjesta u Vukovaru – Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Kukuruzni put – Put spasa, Župa sv. Filipa i Jakova, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčara, masovna grobnica na Ovčari, Velepromet i Borovo Commerce.

Na svakom memorijalnom mjestu imali su prilike čuti što su sve ljudi i branitelji za vrijeme Domovinskog rata proživljavali.  Predsjednici 8.a i 8. b razreda, Nikola Pošta i David Šestak, na Memorijalnom groblju i na masovnoj grobnici na Ovčari zapalili su lampione i na taj način u ime svih učenika topličke škole odali počast svim žrtvama Domovinskog rata.

Nakon obilaska memorijalnih mjesta uslijedilo je  razgledavanje Muzeja vučedolske kulture i Gradskog muzeja Vukovar te povratak kućama.

Tekst: Ivana Obad Slavin

Fotografije: Ivančica Svetec i Ivana Obad Slavin

objavio: Igor Derdić   datum: 1. 7. 2022.