Paljenjem lampaša i prigodnim aktivnostima toplički učenici sjetili su se žrtve Vukovara

U topličkoj se školi svake godine s dužnim pijetetom prisjeća najveće žrtve Domovinskoga rata - Vukovara i Škabrnje, ali i svih žrtava Domovinskoga rata. Tijekom tjedna na satima Povijesti, Hrvatskoga jezika i Satu razrednika nizom aktivnosti učenici su učili o izgledu i značaju Vukovara prije rata, o ulozi i žrtvi koju je podnio za vrijeme rata te o tome kako je danas simbol stradanja, ali i ponosa.

U četvrtak, 17. studenog spomen-činom I u mom gradu Vukovar svijetli učenici su palili lampaše u Ulici grada Vukovara koja se nalazi uz topličku školu. Lampaše su palili u tišini, dostojanstveno i organizirano po razrednim odjelima, a u paljenju lampaša topličkim učenicima, ravnateljici škole, učiteljima i ostalim djelatnicima priključili su se i članovi Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata iz Varaždinskih Toplica te gradonačelnica.  Učitelj Povijesti Drago Ilić u uvodnom je govoru podsjetio prisutne o važnosti ratnih događaja za noviju povijest Hrvatske te istaknuo pitanje nestalih koje je i danas aktualno. Naglasio je kako naše sjećanje na Vukovar nije samo dužnost, nego i trag ljubavi koja ne želi zaboraviti grad i njegove branitelje. Slavko Čečura iz Udruge govorio je o doprinosu branitelja iz ovoga kraja koji su sudjelovali u obrani Vukovara.

Ravnateljica škole Goranka Štefanić  istaknula je kako će tradiciju obilježavanja Dana sjećanja na Vukovar toplička škola i dalje nastavljati jer istinu o gradu heroju treba prenositi i na sljedeće generacije.

Tekst: Sanja Habek

objavio: Igor Derdić   datum: 17. 11. 2022.