Božić u srcu, pjesmi i običajima

Učenici 1. a razreda topličke škole zajedno sa svojom učiteljicom Biserkom Bešenć sudjelovali su u eTwinning projektu Božić u srcu, pjesmi i običajima. Glavni cilj projekta bio je istražiti i upoznati običaje uoči božićnih blagdana krajeva iz kojih dolaze učenici sudionici u projektu, ali i potaknuti učenike na razmišljanje o pravom, duhovnom smislu Božića.

Projektne aktivnosti odvijale su se po unaprijed definiranom hodogramu projekta, u nekoliko faza. Prva faza obuhvaćala je traženje partnerskih škola i prvi mrežni sastanak na kojem su se sudionici međusobno upoznali i na kojem su dogovorene daljnje projektne aktivnosti. Druga faza projekta bila je usmjerena na istraživačke aktivnosti učenika i njihovih mentora. Učenici su prikupljali materijale, božićne čestitke, razgovarali su sa starijim članovima obitelji o blagdanskim običajima nekad i danas, molitvama, pjesmama i  napjevima, izrađivali su božićne ukrase od prirodnih materijala, figurice za jaslice, adventske vjenčiće, uprizorili su običaje Badnje večeri i pjevali tradicionalne božićne pjesme. Nakon istraživanja i izrade projektnih materijala održan je drugi mrežni sastanak koji je bio posebno uzbudljiv znatiželjnim prvašićima. Naime, bio je to njihov prvi video sastanak pa je samim time uzbuđenje bilo još jače.  Unatoč uzbuđenju, savršeno su odradili zadatke za koje ih je pripremila učiteljica Biserka koja dugi niz godina u školi radi na očuvanju tradicijskih vrijednosti topličkog kraja. Sudionici u projektu ukratko su opisali projektne zadatke koje su realizirali, a kraj je bio rezerviran za razmjenu blagdanskih želja. Treća faza projekta obuhvaćala je posljednji mrežni sastanak na kojem su sudionici u projektu razmijenili svoja iskustva o samom projektu i opisali na koji način su proveli diseminaciju projekta.

Autorica projekta je Martina Kos – Grabar, učiteljica informatike,  a škole koje su bile uključene u projekt su OŠ Jure Turića Gospić, OŠ S. Strahimira Kranjčevića Senj, Prva osnovna škola Ogulin i OŠ Antun Klasinc Lasinja.

Tekst i fotografije: Martina Kos – Grabar

objavio: Igor Derdić   datum: 12. 1. 2023.