Što je Božić bez Orašara?

Učenici petih i šestih razreda u pratnji svojih učitelja i ravnateljice prisustvovali su 12. siječnja dramsko-plesnoj predstavi Orašar u HNK Varaždin. Kultna bajka Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmana iz 1816. poslužila je kao inspiracija režiseru Paolu Tišljariću da se nov i neobičan način poigra s originalnim Hoffmannovim zapletom. Zanimljivo je spomenuti kako ovo nije klasičan balet, već spoj nekoliko umjetnosti koje se međusobno prožimaju i savršeno nadopunjuju te pričaju priču koja nikog ne ostavlja ravnodušnim. Predstava je zamišljena tako da se gledatelje na pristupačan i razumljiv način (priča u priči) uvede u samu priču Orašara, te kako je on uopće postao popularni drveni i božićni lutak.

Naši učenici imali su prilike prisustvovati posljednjoj (30.) ovogodišnjoj izvedbi ove popularne predstave Orašara u HNK Varaždin.

Nakon odgledane predstave, učenici, još uvijek pod dojmom, imali su prilike upoznati i pogledati prostorije gdje glumci čekaju i spremaju za svoj izlazak na pozornicu. Uz stručno vodstvo u obilasku kazališnih prostorija i sami učenici bili u prilici stati na pozornicu i na trenutak osjetiti kako je to kad si u centru pozornosti.

Osim razgleda same pozornice, prošli su sobu gdje se nalazi tehničko osoblje koje je zaduženo za predstavu, garderobe glumaca u kojima čekaju svoj izlazak na pozornicu, sobe gdje se kroje i šiju kostimi, sobe gdje se glumci šminkaju i one najzanimljivije- ormara, sobe u kojoj se čuva na tisuće kostima.

Učenici su također razgledali Malu i Veliku koncertnu dvoranu te saznali mnogo zanimljivih stvari vezanih za ljude koji  su potrebni, osim glumaca, kako bi se mogla održati jedna predstava.

Tekst i fotografije: Ivana Obad Slavin

objavio: Igor Derdić   datum: 26. 1. 2023.