Dan ružičastih majica

Dan ružičastih majica ili Pink Shirt Day program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se svake posljednje srijede u mjesecu veljači. Obilježavanje ovog dana ima korijene nastanka u Kanadi,  ne tako davne 2007. godine, kada su jednog učenika srednje škole ostali učenici maltretirali zato što je došao u školu u ružičastoj majici u znak potpore svojoj majci koja je bolovala od karcinoma. U pomoć mu je priskočila grupa dječaka koji su, podijelivši ružičaste majice školom, odaslali poruku o važnosti tolerancije i nenasilničkog ponašanja te tako dali potporu samom dječaku. Njihova poruka uskoro je poprimila globalne razmjere pa se Dan ružičasti majica najčešće obilježava u odgojno – obrazovnim institucijama diljem svijeta s ciljem prevencije vršnjačkog nasilja.

Toplička škola dugi niz godina obilježava ovaj važan datum u školskom kalendaru pa su tako učenici od 1. – 4. razreda i PŠ Petkovec, zajedno sa svojim učiteljicama i učiteljem, proveli različite aktivnosti iz kojih su nastali zanimljivi likovni radovi, plakati, a u sklopu nastave Informatike učenici trećih i četvrtih razreda imali su prilike svoju kreativnost pokazati u izradi postera putem digitalnog alata PosterMyWall.

Tekst: Martina Kos – Grabar

Fotografije: Biserka Bešenić, Ružica Hrženjak i Martina Kos – Grabar

objavio: Martina Kos-Grabar   datum: 4. 3. 2023.