„ Dani zajedničke sadnje 2023. godine: U proljeće PRVO posadi DRVO“ Sedmaši topličke škole sudjelovali u akciji pošumljavanja

Međunarodni dan šuma učenici sedmih razreda topličke škole sa svojim su razrednicima obilježili sudjelovanjem u akciji pošumljavanja „ Dani zajedničke sadnje 2023. godine: U proljeće PRVO posadi DRVO“.  Sadila se obična bukva iz kontejnera u gospodarskoj jedinici Varaždin Breg u Varaždinskim Toplicama (Šumarija Varaždin). Hrvatske šume akciju provode već nekoliko godina s ciljem očuvanja šuma za buduće naraštaje, a  tema je ovogodišnjeg Dana šuma Šume i zdravlje, tj. Zdrave šume za zdrave ljude.

Predstavnici Hrvatskih šuma (Uprave šuma Koprivnica i Šumarije Varaždin) Sonja Rukavina, Marija Gužvinec, Ivica Dugački i Emilija Seidl za učenike su pripremili edukativnu radionicu. Na zanimljiv, aktualan i djeci primjeren način govorili su o važnosti šuma za čovječanstvo i planet, uslugama od jednog prosječnog hektara šume te načinu sadnje.

Emilija Seidl, stručna suradnica za ekologiju Uprave šuma Koprivnica, objasnila je kako je ranije ovdje bila šuma borovca, četinjače koja se ne može prirodno obnavljati poput šuma bukve i hrasta, stoga je ona posječena i pošumljuje se autohtonim sadnicama bukve koja je najzastupljenija u Varaždinskoj županiji. Istaknula je i kako će za pedeset godina na ovome mjestu izrasti nova šuma.

Demonstraciju sadnje sadnica bukve izveo je Ivica Dugački iz Šumarije Varaždin, a zatim su se i učenici uključili u sadnju novih 250 sadnica bukve. Učenici su svojim trudom i zalaganjem pokazali budućim naraštajima kako se treba brinuti o šumama da bi ostale zdrave i vitalne.

U ovoj radnoj akciji sudjelovali su i predstavnici Grada Varaždinske Toplice, gradonačelnica Dragica Ratković te učenici OŠ Svibovec.

Tekst: Sanja Habek

Fotografije: Zlatko Čmigović i Sanja Habek

objavio: Igor Derdić   datum: 22. 3. 2023.