Mali planinari posjetili NP Risnjak i prošetali Fužinama

U sklopu izvannastavne aktivnosti "Mali planinari" i projekta Građanskog odgoja "Planinarski kotlić dobrih emocija" u petak, 24. ožujka 2023.godine,  učenici naše škole posjetili su Nacionalni park Risnjak.

Na putovanje su krenuli u ranim jutarnjim satima u pratnji učiteljica Marije Filipović, Mirele Glavnik i Martine Kos – Grabar. Učiteljica informatike Martina Kos - Grabar je ujedno i voditeljica projekta i izvannastavne aktivnosti „Mali planinari“ koju učenici pohađaju. Uzbuđenja na putovanju nije nedostajalo. Prolazeći živopisnim mjestima i gradovima središnjeg i gorskog dijela Hrvatske upoznavali su se s geografskim obilježjima tih krajeva. Cijelo vrijeme vozili su se autobusom i pažljivo slušali učiteljicu Martinu koja im je pričala različite zanimljivosti.

Učenice 5. a razreda, Kaja Cuthbert i Ana Kuček, pripremile su kratko predavanje o Nacionalnom parku Risnjak, a na povratku su bile zadužene za provedbu nagradnog kviza sa simboličnim nagradama.

Dolaskom u NP Risnjak uslijedio je kratak predah; a kako drugačije nego onako kako to rade pravi planinari – uz špek, čvarke i kobasice. No, našlo se tu i kolača.

Nakon predaha su se svi zajedno uz stručno vodstvo vodiča NP-a uputili u obilazak poučne staze „Leska“. Spomenuta staza dugačka je 4, 2 km, otvorena je 1993. godine i jedan je od prvih objekata takve vrste u Hrvatskoj. Sastoji se od 23 informacijske table iz kojih su učenici imali prilike jako puno naučiti o biljnom i životinjskom svijetu Risnjaka.

Nakon Risnjaka uputili smo se prema Fužinama, drevnom turističkom mjestu okruženim slikovitom prirodom i svježim goranskim zrakom. Prošetali smo uz šetnicu jezera Bajer, najstarijem od tri akumulacijska jezera na području Fužina. Neki učenici isprobali su i sprave za vježbanje na trim stazi uz šetnicu jezera.

Prepuni dojmova i u iščekivanju nekog sljedećeg planinarskog izleta, vratili smo se svojim kućama.

Tekst i fotografije: Martina Kos – Grabar

objavio: Martina Kos-Grabar   datum: 2. 4. 2023.