Toplički učenici sudjelovali su u obilježavanju jubilarnih 30. Kukuljevićevih dana

U organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Varaždinskim Toplicama ove se godine početkom svibnja održala manifestacija Kukuljevićevi dani pod pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića.

I ove su godine učenici topličke škole sudjelovali u obilježavanju tridesete godišnjice te manifestacije koja je posvećena  180. godišnjici prvog govora na hrvatskom jeziku u Hrvatskom saboru koji je održao Ivan Kukuljević Sakcinski. „Ivan Kukuljević Sakcinski rođen je u Varaždinu, ali je svoje djetinjstvo proveo u Varaždinskim Toplicama. Kukuljevići su živjeli su na brdu Tonimir povrh Varaždinskih Toplica, gdje je Antun Kukuljević kupio imanje na koje je dolazila ondašnja toplička društvena krema, pogotovo Ilirci, među kojima i Ljudevit Gaj“, istaknuo je predsjednik Ogranka Matice hrvatske Stjepan Juranić.

U četvrtak, 4.svibnja  učenici sedmog razreda s učiteljem Povijesti Dragom Ilićem posjetili su grob Antuna Kukuljevića gdje je održan integrirani sat Povijesti i Hrvatskoga jezika. Pridružili su im se i učenici četvrtih razreda s učiteljicama Mirelom Glavnik i Natalijom Bešenić. Kod groba Antuna Kukuljevića vijence i svijeće položili su učenici škole, a sve prisutne pozdravio je i prigodnim se govorom obratio Stjepan Juranić, predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Varaždinskim Toplicama. Istaknuo je da je ovogodišnja kulturna manifestacija trideseta po redu. Govorio je o programu koji uključuje svečanu akademiju, znanstveni skup i otkrivanje spomenika Ivanu Kukuljeviću u Varaždinskim Toplicama. O ulozi Antuna i Ivana Kukuljevića u hrvatskoj kulturnoj i političkoj povijesti govorio je Drago Ilić, učitelj Povijesti iz topličke škole. Nadahnuti govor o zahvaljivanju, zajedništvu i obitelji održao je mjesni župnik Stjepan Mostečak koji je ujedno predvodio i molitvu.

Istog su dana mali i veliki učenici škole nastupili na svečanoj akademiji u čast Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Kongresnoj dvorani hotela Minerva.

Prigodnim govorima na početku svečanosti obratili su se gospodin Stjepan Juranić, gradonačelnica Varaždinskih Toplica Dragica Ratković te župan Varaždinske županije Anđelko Stričak koji je i službeno otvorio jubilarne 30. Kukuljevićeve dane i svečanu akademiju.

Učenici šestih i sedmih razreda izveli su recital Naj moja popefka zvoni posvećen Dragutinu Domjaniću (voditeljica Sanja Habek, Ivana Obad Slavin i Stella Cimerman), učenici prvog razreda krasnoslovili su prigodne pjesme (voditeljica Biserka Bešenić), a učenici drugog razreda sve su prisutne razigrali recitalom Cin can cvrgudan (voditeljica Ružica Hrženjak).

Uz učenike topličke škole na svečanosti su sudjelovali i polaznici Dječjeg vrtića "Tratinčica" i članovi KUD-a “Toplice” iz Varaždinskih Toplica (odrasla i dječja folklorna sekcija te tamburaška sekcija).

U petak su učenici osmih razreda s učiteljem Dragom Ilićem slušali predavanje  na znanstvenom simpoziju koji se održao u hotelu Minerva.

Održana su predavanja Ernesta Fišera na temu Zakona o hrvatskom jeziku - braniča nacionalnog identiteta i Marita Mihovila Letice pod nazivom „Trojedni hrvatski jezik - nekad i sad”. Damir Hrelja održao je predavanje pod nazivom „Ivan Kukuljević Sakcinski, hrvatski jezik kao temelj nacionalno integracijskih procesa”. Božica Jelušić predstavila je temu zavičajnog jezika, prvog jezika, a Božidar Brezinščak Bagola govorio je o važnosti jezika u opstojnosti književnika i prevoditelja.

U sklopu manifestacije u subotu je u malom parku kod Spomenika hrvatskom jeziku u Varaždinskim Toplicama otkrivena bista  Ivana Kukuljevića Sakcinskog, rad akademskog kipara Vladimira Gašparića Gape, izvanrednog profesora na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Bistu je otkrila saborska zastupnica Nadica Dreven Budinski, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića.

Tekst: Sanja Habek

Fotografije: Drago Ilić i Sanja Habek

objavio: Igor Derdić   datum: 8. 5. 2023.