Terenska nastava topličkih petaša

U ponedjeljak, 22. svibnja 2023. godine učenici petih razreda u pratnji učiteljica Marije Filipović, Ivane Obad Slavin  i  Tihane Denac bili su na terenskoj nastavi u SŠ Arboretum Opeka, Trakošćanu i  Lepoglavi.

U SŠ Arboretum Opeka učenici su imali organizirane dvije radionice -  „Mikrobilje“ i „Aranžiranje“. Učenici su u prvoj radionici naučili što je mikrobilje, kako ga uzgojiti, a na kraju su pekli mini pizze i aranžirali ih mikrobiljem te ih i degustirali. Na radionici „Aranžiranje“ učili su o bojama i njihovu usklađivanju.

Nakon radionica razgledali su vrt škole i  životinje te slušali o  arboretumu Opeka koji je na 64 hektara stanište mnogobrojnih neautohtonih stabala, a bio je sagrađen kao perivoj dvorcu u kojem je živjela plemićka obitelj.

Putovanje su nastavili do dvorca Trakošćan. Razgledali su jedan od najatraktivnijih dvoraca u Hrvatskoj. Mogli su čuti da je Trakošćan nastao krajem 13. stoljeća u obrambenom sustavu sjeverozapadne Hrvatske kao manja osmatračka utvrda. Jako je malo poznatih podataka o samim počecima gradnje. U dvorcu je od 1953. stalna postava prikaza ambijenta obitelji Drašković koja uključuje i mnoge originalne barokne primjerke namještaja te ostavlja dojam kao da su vlasnici tek nedavno napustili dvorac. Nakon razgleda dvorca, imali su slobodno vrijeme za šetnju kroz perivoj i park šumu.

Na kraju su posjetili Lepoglavu gdje su imali organizirani ručak. Nakon ručka razgledali su crkvu bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije u Lepoglavi čija je unutrašnjost bogata baroknim namještajem, drvo rezbarijama i ukrašena freskama Ivana Krstitelja Rangera te Pavlinski samostan. Po završetku su članice Zadruge lepoglavska čipke upoznale učenike s lepoglavskom čipkom: povijest čipke, izrada čipke te izložba čipke.

Tekst: Marija Filipović

objavio: Igor Derdić   datum: 31. 5. 2023.