Radionicom u sklopu programa „Ruksak (pun) kulture” toplički su učenici upoznavali harfu

U utorak, 7. studenoga 2023. u topličkoj je školi profesorica harfe i poznata harfistica Tajana Vukelić Peić provela glazbeni program „Slušam, sudjelujem i uživam s harfom“ u kojem su sudjelovali viši i niži razredi škole podijeljeni u tri skupine.

Osim što su učenici uživali u predivnim zvukovima male i velike harfe, slušali su zanimljivosti o povijesnom razvoju harfe, načinu na koji se harfa svira, dijelovima harfe i različitim vrstama harfe. Umjetnica je odsvirala i nekoliko poznatih kompozicija na harfi koje nikoga nisu ostavile ravnodušnim. Da se harfa lijepo upotpunjuje s drugim instrumentima, mogli smo čuti kada joj se pridružio hornist Srđan Peić na francuskom rogu. Mlađi učenici imali su priliku i svirati na harfi poznate dječje pjesmice i ukrašavati svoje harfe na papirima dok su stariji učenici dobili zadatak izraditi model harfe od kartona. Umjetnici su na kraju bili ispraćeni gromoglasnim pljeskom što je dokaz da su uspjeli oduševiti učenike i učitelje svojim izvedbama, ali i popularizirati ovaj neobičan instrument. Druženje s gospođom Tajanom Vukelić Peić nastavilo se u knjižnici gdje je razgovarala s učenicom 8.a razreda Ivom Plišo, članicom Novinarske skupine.

Spomenimo i to da toplička škola već drugi put sudjeluje u programu „Ruksak (pun) kulture“ koji zajednički provode Ministarstvo kulture i Ministarstvo znanosti i obrazovanja kao dopunski program potpore kurikulumu u vrtićima, osnovnim i srednjim školama. Cilj je programa senzibilizirati djecu i mlade za područje umjetnosti i kulture te omogućiti djeci i mladima pristup svim vrstama umjetnosti i kulture. Prošle godine učenici su sudjelovali u radionicama s područja vizualne umjetnosti.

Tekst: Sanja Habek

Fotografije: Igor Derdić, Stella Cimerman

objavio: Igor Derdić   datum: 7. 11. 2023.