PROJEKT ŠAFRAN

Već tradicionalno, početkom jeseni, naša škola sadnjom lukovica šafrana sudjeluje u međunarodnom projektu Šafran. Učenici osmih razreda i ove godine uključili su se u navedeni projekt i angažirano su sadili lukovice šafrana.

Projekt Šafran (The Crocus Project) zamišljen je kao cjelogodišnja aktivnost u koju se uključuju škole iz cijelog svijeta. Nastao je na poticaj Europske unije, pod programom „ Europe for citizen“ u suradnji sa Irskim Ministarstvom integracija i Holocaust Education Trust Irland s kojima surađuje i naše Spomen-područje Jasenovac koje nam je i poslalo lukovice šafrana.

Lukovice šafrana ove su godine simbolično zasađene između dvije mlade dunje. I dunje i šafrani čine začudnu ljepotu okoliša naše škole, a koja se nastavlja na pomno uređivani ružičnjak i sve zajedno čini jednu cvjetnu rapsodiju. U tom nasadu najprije se pojave šafrani… Ti prvi proljetni cvjetovi pozdrave nas svojim žutim laticama i uvijek iznova podsjete nas na mlado sunce, na mladost, život i stradanja djece u holokaustu kao i stradanja djece u svim ratovima.

Cilj međunarodnog projekta Šafran je podizanje svijesti učenika o opasnostima diskriminacije, predrasuda i nesnošljivosti. Navedeni projekt realizirat će se kroz predavanja, radionice i izložbe.

Autor teksta i fotografija: Drago Ilić

objavio: Igor Derdić   datum: 13. 11. 2023.