Toplički učenici slušali predavanje u okviru projekta „Šuma u šumi, šuma u školi“

U četvrtak, 18. travnja u topličkoj je školi za šestaše organizirano predavanje u okviru projekta „Škola u šumi, šuma u školi” koji Hrvatske šume provode već niz godina u suradnji sa školama u Hrvatskoj. Predavanje je održala koordinatorica projekta na području Uprave šuma, Podružnice Koprivnica, Sonja Rukavina, stručna suradnica za sjemenarstvo i rasadničarstvo, a sudjelovala je i Emilija Seidl, stručna suradnica za ekologiju u Upravi šuma.

Učenici su slušali o šumarstvu, pošumljavanju, funkcijama šume, ali i o tome zašto je ponekad nužno sjeći stabla. Prisjetili su se i šumskih biljaka i životinja, naučili čime se sve bave šumari, kako se brinuti o zdravlju šuma te o važnosti sprječavanja požara i posljedicama požara.

Projektom se želi djeci približiti pojam šume i šumarske struke uz naglašavanje važnosti očuvanja kvalitete okoliša i stvaranje educiranije, savjesne i svjesne djece.

Emilija Seidl izjavila je da u sklopu nastavnih programa za učenike osnovnih i srednjih škola provode prikladna predavanja, radionice i terensku nastavu, a osim toga, sa školama surađuju i u akcijama sadnje i pošumljavanja biljaka u cijeloj Hrvatskoj. Istaknula je dobru suradnju s Gradom Varaždinskim Toplicama,  topličkom Turističkom zajednicom i topličkom osnovnom školom.

Učenici topličke škole prošle su godine bili na terenskoj nastavi i pošumljavali su sadnicama bukve mjesto gdje je šuma bila posječena zbog bolesti, štetnika i nametnika, a ove je godine školi donirana sadnica lipe koje će učenici  zasaditi u školskom dvorištu te tako obilježiti Dan planeta Zemlje.

Ravnateljica topličke škole Goranka Štefanić izjavila je da škola podržava ovakve akcije koje pripremaju Hrvatske šume te da se uključila i prošle godine predavanjima u učionicama na otvorenom te sadnjom drveća. Naglasila je da toplička škola ima status ekoškole i zbog toga takve aktivnosti trebaju biti prioritet u odgoju  te poručila kako će se i ubuduće uključivati u ovaj važan projekt.

Tekst: Novinarska skupina

objavio: Igor Derdić   datum: 20. 4. 2024.