Obilježeni Kukuljevićevi dani

I ove je godine ogranak Matice hrvatske iz Varaždinskih Toplica obilježio Kukuljevićeve dane.

I ove je godine, već tradicionalno, ogranak Matice hrvatske iz Varaždinskih Toplica organizirao kulturno-znanstvenu manifestaciju Kukuljevićevi dani. Ove su se godine Kukuljevićevi dani održavali od 27. do 30. listopada te su u tom razdoblju obilježeni bogatim programom: polaganjem vijenca uz Spomenik hrvatskome jeziku, posjetom grobu Antuna Kukuljevića te mnogim drugim sadržajima.

U sklopu Kukuljevićevih dana u utorak, 27. studenog, u banketnoj dvorani hotela Minerva održan je stručno-znanstveni skup na temu 170. obljetnica javnog djelovanja Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Hrvatskoj.

Voditeljica skupa bila je gospođa Božena Filipan, a skupu su prisustvovali i mnogi uvaženi članovi Matice hrvatske.

Prisutne su pozdravili gospođa Renata Husinec, članica Glavnog odbora Matice hrvatske, gospođa Dragica Ratković, zamjenica gradonačelnika Varaždinskih Toplica, gospođa Goranka Štefanić, ravnateljica OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića u Varaždinskim Toplicama i gospodin Damir Mihalić, ravnatelj Specijalne bolnice za rehabilitaciju u Varaždinskih Toplicama. Svi su predavačima i gostima poželjeli ugodan boravak, mnogo novih spoznaja i uspješnu diskusiju o temama koje su predstavljene.

Za ugodno su se ozračje pobrinuli članovi učeničkog tamburaškog orkestra i zbora pod ravnanjem gospodina Zlatka Pipleka i članovi dramsko-recitatorske gupe koju vodi gospođa Ana Lodeta.

Znanstveni je dio skupa otvoren predavanjem gospođe Agneze Szabo koja je govorila o ulozi Ivana Kukuljevića Sakcinskog i Metela Ožegovića u Hrvatskome narodnom preporodu. Uslijedila su zanimljiva predavanja koja su nam redom pokušala približiti uzrok idealizma i aktivizma kojima je Ivan Kukuljevića Sakcinski zadužio današnje društvo.

Tijekom odmora članovi Skupa posjetili su Župnu crkvu svetog Martina i Zavičajni muzej u Varaždinskim Toplicama.

Važno je spomenuti da je skup održan uz potpuru Ministarstva kulture te uz pokroviteljstvo Matice hrvatske, Varaždinske županije i Grada Varaždinskih Toplica te uz sponzorstvo Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju i Turističke zajednice grada Varaždinskih Toplica.

objavio: Igor Derdić   datum: 5. 11. 2012.