INTERVJU S DOGRADONAČELNICOM

Učenica Vida Žagar je u sklopu projekta "Ušteda energije i energetska učinkovitost" razgovarala s dogradonačelnicom Varaždinskih Toplica Dragicom Ratković.

Varaždinske Toplice su nedavno osvojile 2. mjesto na natječaju za Zeleni cvijet u kategoriji do 5000 stanovnika. Čestitamo Vam na tome! Kakav je osjećaj biti dogradonačelnica grada s takvim priznanjem?

To je veliko priznanje koje nam daje vjetar u leđa. Mi smo maleni grad s malim prihodima, ali veliki trud ulažemo u njegovo uređenje. S puno ljubavi i dobre volje može se puno toga napraviti. A to priznanje i obvezuje. Trenutno uređujemo Ulicu braće radić, a zatim slijedi uređenje Kulturnog centra koji je više nego potreban ovom gradu. Dijelom će to financirati i Ministarstvo kulture.

Jeste li upoznati s projektom naše škole o uštedi i učinkovitosti energije?

Ravnateljica Goranka Štefanić upoznala me s projektom za kojeg imam samo riječi pohvale jer nikad nije prekasno početi s osvješćivanjem važnosti uštede energije i ekološkog načina života. Edukacija je jako bitna.

Što je u gradu napravljeno po pitanju uštede energije?

Trenutno postoji samo nekoliko prometnih znakova koje pokreće solarna energija. Tek amli doprinos,

Postoje li kakve planovi na tom području?

Svakako. Kao lokalna zajednica smo u projektu Fonda za zaštitu okoliša u kojem će se financirati rekonstrukcija javne rasvjete čime bi se uštedjelo mnogo energije.. Trenutno je u fazi izrada analize svih javnih zgrada: gradske uprave, vrtića, knjižnice i ostalih kako bi se uskoro na njih mogle staviti solarne ćelije. Također su nam ponuđeni i krovovi drštvenih domova u Tuhovcu, Drenovcu, leskovcu i Varaždinskim Toplicama koji imaju uglavnom lošu krovnu konstrukciju pa ih je potrebno najprije promijeniti.

Je li održiva energija moguća budućnost u Varaždinskim Toplicama?

Mogu reći da smo upućeni u te projekte i da smo educirani pa rezultati ne bi trebali izostati.

Koje je vaše mišljenje o hrvatskoj energetskoj politici?

Mislim da se o tome malo zna. Ljudi se premalo educirani. A poduzetnici su zbog toga najviše oštećeni – oni plaćaju najvišu cijenu za vodu, plin... Iako imamo taj Fond za zađštitu okoliša, on je premalo eksponiran te su poduzetnici nedovoljno u to upućeni. Fond bi trebao više poraditi na edukaciji, informiranju i komunikaciji.

Što Vi osobno mislite o energetsko učinkovitosti i uštedi energije i što poduzimate  na tom području u privatnoome životu?

Osobno činim jako mnogo. Moj suprug je poduzetnik i imamo 52 djelatnika. Kako bi se približili uvjetima poslovanaj u Europskoj uniji, imamo posebne spremnike za svaku vrstu otpada te posjedujemo pripadajuće certifikate i imao ugovore s tvrtkama koje imaju dozvolu da mogu zbrinjavati selektivni otpad. Također koristimo i štedne žarulje. Majka sam troje djece i mogu reći da smo ekološka obitelj, kako nas je na ljetovanju nazvao i naš vozač na jedrenju. Sakupljali smo plastičnu ambalažu, redovito zatvarali slavine, gasili nepotrebna svjetla... Jednom prilikom sam opušak jednostavno zamotal u maramicu i spremila u džep jer nije bilo kante za smeće, a to je mojim kolegicama bilo nezamislivo.

Što biste poručili našim osnovnoškolcima i djeci, kako da štede energiju?

Mislim da oni zahvaljujući vašem projektu, ali i osvještavanju o tome u nastavi, jako mnogo o tome znaju. Stavr je jednostavna: gasiti nepotrebna svjetla, koristiti štedne žarulje, zatvarati slavine, smeće bacati u kante... Najbitnije je ih od najranije dobi o tome educirati i osvještavati.

objavio: Ana Vnučec   datum: 22. 12. 2012.