Radionicama i predavanjima zajedno protiv ovisnosti

U Mjesecu borbe protiv ovisnosti, koji se obilježava od 15.11. do 15.12. raznim smo predavanjima i radionicama namijenjenima roditeljima i učenicima jasno ukazali na problem ovisnosti, na njihove uzroke i posljedice te na kraju dobili savjete kako reći ne i kako pomoći onima koji imaju problem ovisnosti.

Aktivnosti vezane za učenike obuhvaćale su pedagoške radionice koje su organizirali predstavnici Obiteljskog centra iz Varaždina te školske defektologinje i pedagoginja održali. Učenici su tako sudjelovali u radionicama na teme: Kako se oduprijeti nagovorima, Štetne posljedice konzumiranja sredstava ovisnosti i Zašto reći ne. Vijeće učenika i predstavnici UNICEF-ove grupe za vršnjačku ovisnsot dijelili su po mjestu letke antiovisničkog sadržaja koje su izradili sudionici radionice Eko grupe te potom njima uredili pano na temu „Prevencija ovisnosti“. Na satu likovne kulture ućenici su izrađivali plakate i likovne radove, na satu hrvatskog jezika pisane radove na temu ovisnosti, a na satima engleskog i njemačkog jezika prevodili su uzrečice vezane uz ovisnost. Učenici su također imali priliku u Sandučić povjerenja ubaciti pitanja koja ih zanimaju u vezi ovisnosti. Novinarska družina provela je anketu u kojoj su istražili  iskustva, stavove i poruke naših osnovnoškolaca viših razreda o ovisnostima, odnosno o pušenju, alkoholu i drogama.

Rodtelji su sudjelovali na predavanju koje je bio namijenjeno roditeljima učenika od 5. do 8. razreda. Projekt „Zdrava zajednica“ predstavio je ravnatelj Obiteljskog centra iz Varaždina Robert Ćusek. Projekt je obuhvaćao istraživanje učeničkog ponašanja i stavova na temu ovisnoti. Na projektu je sudjelovalo 200 učenika osnovnih škola iz Ivanca. Vidovca i Varaždinskih Toplica. Dr. Irena Stpešević-Rakmarić iz Odjela za prevenciju i izvanbolničko liječenje održala je predavanje na temu „Roditeljski nadzor - zaštitini čimbenik u prevenciji ovisnosti“. Predstavnica PU Varaždinske iz Linije rada maloljetničke delikvencije Ruža Levačić roditeljima je uprizorila ovisnički pribor (primjer lista biljke kanabis, osušenu marihuanu za konzumiranje, filtere, sliku nargile...), a predstavnica Centra za socijalnu skrb iz Novog Marofa Ivančica Koren informirala je roditelje o oblicima pomoći koje pruža Obiteljski centar.

Na kraju predavanja pojedini roditelji bili su ogorčeni činjenicom što nitko iz gradskih vlasti nije prisustvovao predavanju jer smatraju kako su i oni odgovorni što mladi u gradu osim mnoštva kafića nemaju nikakav primjeren sadržaj ili organizirane aktivnosti kojima bi se mogli baviti u slobodno vrijeme. Gradonačelnik je bio spriječen, no obećana zamjena za gradonačelnika na kraju nije bila prisutna na predavanju. Nadamo se da će dogodine netko odgovoriti na postavljena pitanja roditelja.

objavio: Ana Vnučec   datum: 13. 12. 2009.