S NJEMAČKOM JEZIČNOM DIPLOMOM U EUROPU

Nekoliko jezično nadarenih učenika naše škole od prošle školske godine sudjeluje u projektu DSD-a. Njemačka jezična diploma (DSD, Deutsches Sprachdiplom) ispit je znanja njemačkog jezika Konferencije ministara kulture Savezne Republike Njemačke (KMK - Kultusministerkonferenz) za učenike u inozemstvu.

Učenici koji su položili drugi stupanj Njemačke jezične diplome imaju dovoljno znanja njemačkog jezika za studij na nekom od njemačkih sveučilišta i ne moraju polagati ispit iz njemačkog koji je inače obavezan pri upisu na studij u Njemačkoj. Pri upisu na studij njemačkoj jezika na fakultetima u Hrvatskoj učenici s položenim ispitom za Njemačku jezičnu diplomu imaju bodovne prednosti

Voditeljicu projekta i učiteljicu njemačkog jezika, Maru Malenicu upitali smo kakav je to projekt i koja su dosadašnja iskustva u radu s učenicima koji su se radi ljubavi prema njemačkom jeziku uključili u ovaj projekt.

Što ukratko obuhvaća Projekt DSD?

Projekt obuhvaća dodatno učenje njemačkog jezika, odnosno jedan sat tjedno prema europskim referencama.

Tko sve može sudjelovati u projektu?

S projektom počinju učenici od 5. razreda i u 8. razredu polažu ispit. Preduvjeta nema, svatko tko želi, može naučiti još više.

Od kada se provodi projekt?

S projektom smo počeli u školskoj godini 2008./2009.

Kako izgleda priprema za stjecanje diplome?

Učenici rade jedan sat tjedno zadatke prema posebnom programu uz puno aktivnosti, istraživanja i rada u skupinama.

Koliko vremenski traje proces stjecanja njemačke jezične diplome?

Za osnovnu školu proces stjecanja diplome traje četiri godine.

Kako izgleda ispit?

Ispit se sastoji od usmenog i pismenog dijela koji se provode u dva dana.

Postoji li više stuonjeva stjecanja njemačke jezične diplome?

Da, postoji više stupnjeva, od A1 do C2, a 8. razred odgovara stupnju A2 B1.

Koliko učenika i koji razredi naše škole sudjeluje u projektu?

U projektu u našoj školi sudjeluje četrnaest učenika šestih razreda i isto toliko učenika petih razreda.

Osim predavanja u učionicama podrazumijeva li DSD projekt i kakve izvanškolske aktivnosti?

Da,  postoje i projektni dani. Tako je peti razred prošle godine posjetio Zoološki vrt Maksimir, a učenici 6. razreda Božićni sajam u Varaždinu. U jezičnom kampu u Novome Vinodolskom u travnju se organiziraju radionice.

Koliko ste zadovoljni njihovim radom i sposobnostima?

Vrlo sam zadovoljna radom naših učenika, a nadam se da su i oni.

objavio: Ana Vnučec   datum: 16. 12. 2009.