Izlet u nepoznato

Učenici naše škole koji su sudjelovali u svibnju 2014.  na natječaju Volim Toplice, osim simboličnih nagrada koje su primili 15. svibnja 2014., učenici su sa svojim mentorima također osvojili i nagradno putovanje Izlet u nepoznato koji su realizirali u subotu, 4. listopada 2014. Kako se nije znalo na koju stranu Lijepe Naše će krenuti uzbuđenje i napetost su rasli, sve dok u autobusu nisu saznali kako njihovo tajanstveno putovanje vodi do naše susjedne županije – Međimurja.

Međimurje ravno, raznoliko i bogato raznim sadržajima, pravi je mamac domaćim i stranim izletnicima, ali i turistima. Tako su se učenici i mentori dviju škola (OŠ Svibovec i OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića Varaždinske Toplice) našeg malog gradića dobro proveli i mnogo toga vidjeli, naučili i zapamtili.

Svi koji dolaze u Međimurje, ne mogu, a da ne posjete središte Međimurske županije – Čakovec, grad Zrinskih. Šetnja središtem grada, posjet Starom gradu i crkvi sv. Nikole samo su dio zanimljivosti koje se tu mogu vidjeti.

Od Čakovca put ih je odveo do Selnice gdje su posjetili Oldtimer muzej Šardi s jedinstvenom zbirkom starih automobila, traktora, motorkotača, bicikala te ostalih transportnih sredstava. Osim prijevoznih sredstava muzej krase i drugi oblici tradicijske kulturne baštine – replike starih zanatskih radionica s izvornim alatima, staro oružje i oruđe.

Nakon razgleda zbirke starina krenuli su putem „Međimurskih brega“ na Cestu tradicije u Gornje Međimurje gdje su stigli do Svetog Martina na Muri kako bi razgledali mlin na Muri koji danas, na nažalost, nije u funkciji zbog visokog vodostaja Mure. U mlinu smo saznali kako se nekada mljevilo žito te vidjeli „skelu“ kojom su se prevozili putnici i teret na drugu stranu Mure.

No, ovdje još putovanju nije bio kraj, iz mlina krenuli su u „lov“ na divljč. Jurovčak je selo koje skriva farmu jelena i divljih svinja. Iako su svi jeleni pobjegli u šumu ipak se jedan odvažio i pristao na fotografiranje s brojnim obožavateljima (učenicima). Već umorni i gladni krenuli su na seosko imanje „Klet Sveti Martin na Muri“ kako bi se malo okrijepili i odmorili. Nakon ručka učenici su se opustili i zabavljali u prirodnom okružju seoskog domaćinstva uživajući na drvenim ljuljačkama, toboganima i  klackalicama.

Putovanje je završilo u Murskom Središću, nedaleko od granice sa Slovenijom, pričom o starim rudnicima kojih danas, nažalost više nema.

objavio: Igor Derdić   datum: 6. 10. 2014.