Kukuljevićevi dani

Učenici  5.b, 6.b, te 7.a i b razreda sa svojim učiteljima, u ponedjeljak, 27. listopada obilježili su Kukuljevićeve dane u Varaždinskim Toplicama. Svečana povorka krenula je od vatrogasnog doma pa do groba Antuna Kukuljevića Sakcinskog uz pratnju vatrogasaca i konjanika. Kod groba prisjetili smo se povijesti i prvog govora na hrvatskom jeziku u Hrvatskom saboru, a dijelove tog govora nam je pročitao i približio prof.  povijesti,  Drago Ilić. Položivši vijence na grob i zapalivši svijeće  ovaj događaj smo popratili i krasnoslovom pjesme Silvija Strahimira Kranjčevića – Moj dom.

Potom je povorka krenula do Spomenika hrvatskom jeziku gdje smo se također prisjetili povijesnog dijela, položili vijence, zapalili svijeće i  sve to smo popratili krasnoslovima o Hrvatskoj i hrvatskom jeziku.

Naš ophod završio je u župnoj crkvi Svetog Martina polaganjem vijenaca uz spomen ploču poginulih u Velikom ratu te uz molitvu koju je predvodio vlč. Stjepan Mostečak.

Naši učenici sudjelovali su također i u kulturno–umjetničkom programu koji se održao, u srijedu 29. listopada 2014.,  u hotelu Minerva. U pratnji i pod vodstvom svojih mentora učenici su se izrazili glazbeno i literarno.

Naši tamburaši, pod vodstvom voditelja i dirigenta Zlatka Pipleka, himnom su svečano obilježili otvorenje književno-znanstvenog skupa, a potom su odsvirali još dvije prigodne skladbe – Karišik zagorskih pjesama:

„Zora nam budi, veseo budi“ i „Miruj, miruj, srce moje“.

Osim u glazbenom svijetu naši učenici su se predstavili i glumom te uprizorili poznatu povjesticu Augusta Šenoe - Kameni svatovi.

objavio: Igor Derdić   datum: 9. 11. 2014.