Dan kravate

Dan kravate obilježili smo i u našoj školi , u srijedu 21. listopada 2015., a marame i kravate datiraju još iz vremena Austro – Ugarske kada su žene vezale marame svojim muževima koji su odlazili u rat.

Kravata je izvorni hrvatski proizvod, dio je kulturnog i povijesnog nasljeđa. U današnje vrijeme koristi se diljem svijeta kao modni detalj, stoga je Hrvatski sabor 2008. godine donio odluku da 18. listopada bude Dan kravate.

Povijest kravate datira od davnog 17. stoljeća kao detalj na odorama hrvatskih vojnika. Takav rubac zavezan u čvor koji se stavljao oko vrata, proširio se svijetom kao modni detalj, a ime kravate je dobio prema nazivu za hrvatski narod – Cravates (Croates, što znači Hrvati).

Učenici trećih razreda naše škole obilježili su Dan kravate crtanjem i slikanjem kravata na satu likovne kulture, dok je naša školska Eko grupa s učiteljicom Anom Vuković izradila plakat u obliku kravate koji je bio izložen u holu naše škole.

Tekst: Emanuella Kelkar i Ana Anđel

objavio: Igor Derdić   datum: 27. 10. 2015.