Terenska nastava osmih razreda u Vukovar

Učenici osmih razreda naše škole prošlog su tjedna, 9. i 10. prosinca, zajedno sa svojim razrednicima i učiteljem povijesti, realizirali dvodnevnu nastavu u Vukovar – grad heroj.

Krenuvši u ranim jutarnjim satima pred vojarnu 204. brigade u Vukovaru su stigli oko 9:00 sati gdje su samo pokupili lunch pakete i svoje putovanje nastavili prema rodnoj kući Lavoslava Ružičke. Ovdje su za njih bila pripremljena dva predavanja u kojima su učenici upoznati s napadima agresora na grad Vukovar kao i obranom samog grada.

Poslije ovih predavanja uslijedio je ručak, a potom su posjetili Križ koji je podignut kao spomen žrtvama rata, a nalazi se na samom ušću rijeke Vuke u Dunav.

Daljnji obilazak nas je vodio do vukovarske bolnice gdje se u njezinom podrumu nalazi Mjesto sjećanja – vukovarska bolnica 1991. Nakon odgledanog dokumentarnog filma koji je izazvao emocije kod pojedinih učenika i nastavnika, obišli su atomsko sklonište bolnice koje je za vrijeme Domovinskog rata pretvoreno u bolnicu gdje su smješteni ranjenici i vršene kirurške operacije. Iz bolnice krenuli su u Gradski muzej Vukovar.

Nakon svih predavanja i razgledavanja učenici su se smjestili u hostel Zagreb iz kojeg su nakon kratkog odmora i filma krenuli u Muzej vučedolske kulture. Po povratku u hostel učenici su se spremili za večernji izlazak i dobro se zabavili u obližnjem disku.

Idući dan, nakon doručka, posjetili su Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata. Na groblju je posebna pažnja posvećena legendarnim herojima Domovinskog rata Blagi Zadri i Marku Babiću koji su bili zapovjednici na Trpinjskoj cesti. Ovdje su učenici položili vijenac i zapalili svijeće i tako odali počast svim poginulima u Domovinskom ratu.

Dalje su krenuli prema Spomen domu Ovčara koji se nalazi južno od Vukovara. Danas se tamo nalazi najmoderniji memorijalni centar u Europi. Ovčara je mjesto stradanja oko 250 hrvatskih branitelja koji su kao ranjenici odvučeni iz vukovarske bolnice i u studenom 1991. nakon pada Vukovara mučki ubijeni od strane četnika.

Po povratku s Ovčare, obišli su Kukuruzni put često još nazivan i Put spasa, koji je vodio preko kukuruzišta do slobode. Danas je on označen, s jedne i druge strane puta, drvenim križevima. Put su dalje nastavili prema Trpinjskoj cesti, koja je poznata kao “groblje tenkova”  gdje su posjetili Spomen dom hrvatskih branitelja. Obilazak je protekao s velikim zanimanjem i pijetetom učenika dok je vodič objašnjavao događaje i sudbine koje su se odvijali 1991. godine u gradu Vukovaru. Zgrada Spomen doma je napravljena u obliku čvrsto stisnute šake koja simbolizira snagu kojom se Vukovar branio od agresije. Posebnu pozornost učenicima su plijenile na podu pločice s brojevima koje su označavale broj uništenih neprijateljskih tenkova.

Posebnu učeničku pažnju izazvao je posjet vojarni 204. vukovarske brigade koja je za vrijeme Domovinskog rata bila snažno agresorsko uporište. Danas je u vojarni izložen postav s naoružanjem koje je korišteno za vrijeme rata. Učenici su iskoristili priliku za fotografiranje s tenkovima, topovima, borbenim zrakoplovima i ostalim eksponatima.

Ovime je završio obilazak svih značajnih mjesta predviđenih programom dvodnevne nastave pa su učenici krenuli na ručak.

Nakon ručka svoje su putovanje završili tamo gdje su ga i započeli, u Ružičkinoj kući. Poslušali su još jedno predavanje, a kako bi mogli zaokružiti cijelu priču za učenike je organiziran kviz u kojem su pokazali što su upamtili i naučili. U kvizu su sudjelovale četiri škole, a iz svake škole dva predstavnika koji su predstavljali školu. Svi su se žestoko borili i pokazali što su sve naučili, stoga nakon odgovorenih 20 pitanja rezultat je bio izjednačen, ali nakon još nekoliko postavljenih pitanja najbolje znanje su ipak pokazali učenici naše, Lea Rissi i Karlo Detelj.

objavio: Igor Derdić   datum: 13. 12. 2015.