Naši učenici posjetili OPG Krpeta u Škarniku

U petak, 20. svibnja 2016. učenici petih i sedmih razreda zajedno s učenicima  Posebnog odijela i njihovim učiteljima posjetili su OPG Krpeta u Škarniku i razgledali njihovu staru, obiteljsku kuću koju su pretvorili u Etno kuću. Kako se kuća nalazi svega oko tri kilometra od OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića Varaždinske Toplice učenici su krenuli tamo pješice nešto iza osam sati.

Članovi obitelji Krpeta sami su uredili staru obiteljsku kuću u kojoj su nekad živjele dvije obitelji u samo četiri male prostorije i danas je pretvorili u svojevrstan muzej. U kući se nalaze predmeti starosti između šezdeset i sto sedamdeset godina. Svi predmeti u kući su originali – nema replika.

Dvije prostorije su uređene kao spavaće sobe sa uporabnim predmetima kao što su: satovi, naočale, drvene igračke, lutke, instrumenti, te jedan stari gramofon na navijanje. U svakoj prostoriji nalazi se i originalna peć pod nazivom „Carica“.

Jedna je prostorija uređena kao radna soba, a u njoj se između ostalog nalaze i stari šivaći stroj, školska pločica, jedna knjiga računa iz nekadašnje trgovine ispisana krasopisom, i numizmatička zbirka domaćih novčanica od vremena Kraljevine Jugoslavije.

Posljednja prostorija je uređena kao kuhinja a u njoj se uz ostalo nalazi zidana peć. Učenicima  sa svidio i stari pištolj koji potječe iz Drugog svjetskog rata. Učiteljica Ana Lodeta koja je organizator posjeta, donirala je dva eksponata za uređenje kuće: jedan ormar i jedan porculanski umivaonik.

Dvorište Krpetovih je također zanimljivo jer se u njemu nalazi prirodni bazen koji obitelj ljeti uređuje za kupanje, velik broj nekadašnjih „strojeva“ kojima se obitelj služila u svakodnevnom životu, te dva prijevozna sredstva: kola i saonice koje su vukli volovi. Od ostalih zanimljivih predmeta u dvorištu učenicima su najviše pažnje privukli uređaj za krunjenje kukuruza kao i onaj za mljevenje kukuruza koje su i sami isprobali.

Gospodin Krpeta je učenicima održao kratko i iznimno zanimljivo izlaganje o životu u povijesti, a također je ispričao i nekoliko zanimljivosti iz povijesti Škarnika. Tako je spomenuo potok Melinec koji se nalazi u blizini OPG-a, u kojem se mogu naći školjke - fosili iz Panonskog mora. Također 200-300 m od OPG-a nalazi se tzv. Coprnji jarak. O njemu kruži legenda da se tamo spalila „coprnica“. No, u starim spisima (gospođa Krpeta navodi Zagrebački arhiv) postoje zapisi o sudskom procesu  i spaljivanju jedne žene u 16.st. U blizini se nalazi i staro zdanje pod nazivom Gradec, koje je zaštićeni arheološki lokalitet.

Nakon razgledavanja učenici su se poigrali na prostranom dvorištu, osvježili se domaćim sokom od koprive koji obitelj sama priprema, a gospođa Krpeta je sve prisutne počastila svježim  domaćim krafnama.

Dobro raspoloženi, učenici su krenuli prema školi oko 11 sati pjevajući kajkavske popevke. Prije polaska čuli su još jednu zanimljivu priču - Krpetovi su se putem FB prijavili na jedan natječaj na kojem su osvojili GPS-om navigiranu kosilicu koja sama kosi travu.

Uz učiteljicu Anu Lodeta  učenike su pratili učitelji Zlatko Piplek i Drago Ilić, te učiteljica Mirela Glavnik i defektologinja Bojana Polansky.

Tekst: Bojana Polansky, defektologinja

objavio: Igor Derdić   datum: 24. 5. 2016.