Obilježavanje Dana europske baštine (Dani otvorenih vrata arheološkog parka Aquae Iasae)

U petak, 29.rujna 2016. godine učenici 8.a razreda su s profesorom povijesti i geografije Dragom Ilićem sudjelovali u obilježavanju Dana europske baštine u Arheološkom parku Aquae Iasae u Varaždinskim Toplicama.

Učenici su uz stručno vodstvo prošetali Arheološkim parkom gdje je bilo organizirano predavanje i izložba na otovrenom. Arheolozi, koji rade na tom lokalitetu, predstavili su dosadašnje radove kao i daljnje planove i projekte.

Sustavnim arheološkim istraživanjima, koja na toj lokaciji od 1953.godine provodi Antički odjel Arheološkog muzeja u Zagrebu, otkriven je kompleks rimske arhitekture, a brojni kameni spomenici svjedoče da se radilo o lječilišnom i kultnom centru izrazito popularnom širom Rimskog Carstva.

Cilj manifestacije jest uključivanje zajednice kao jednog od ključnih partnera u očuvanju baštine.

Obilježavanje dana Europske baštine inicijativa je koja putem kulturnopovijesnih vrijednosti kao zajedničkog kulturnog naslijeđa europskog kontinenta od davne 1985. godine širi znanje i svijest, kako o vlastitom kulturnom naslijeđu, tako i o vrijednostima drugih kultura, mogućim interakcijama, međusobnoj toleranciji i poštovanju.

Republika Hrvatska se od 1995.godine pridružila ovoj manifestaciji i od tada kontinuirano, svake godine, obilježava Dane europske baštine u organizaciji Ministarstva kulture, Uprave za zaštitu kulturne baštine.

objavio: Igor Derdić   datum: 30. 9. 2016.