TOPLIČKI UČITELJI POSJETILI TAJANSTVENI PAPUK

Povodom Svjetskog dana učitelja, koji se svake godine obilježava 5. listopada, djelatnici OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića zaputili su se na sindikalni izlet u Park prirode Papuk. Na Papuku nas je dočekao pravi jesenski ugođaj: gorska dolina uronjena u jesenske tonove i okružena beskrajnom stoljetnom bukovom šumom te gusta magla

Planinarsko izletište Jankovac, gdje su nas naši domaćini dočekali, je zbog izuzetnih prirodnih ljepota 1955. godine proglašeno zaštićenom park – šumom, koja osim različitosti i raznovrsnosti flore i faune, te netaknute žive i nežive prirode, očarava i slapovima.

Put nas je dalje odveo u skrivena prostranstva guste bukove šume koja krije grob vlastelina  Josipa pl. Jankovića, koji je živio u ovoj gorskoj dolini i ovdje sagradio lovačku kuću, te je za svoje posljednje počivalište izabrao špilju u  strmoj stijeni u kojoj se nalazi obnovljen sarkofag. Tajanstvena šuma otkrila nam je i Staklarsko groblje nazvano po prvim stanovnicima Jankovačke doline - staklarima. Na povratku smo zastali nadomak Voćina kako bi se na žalost tek po prvi put upoznali s jedinstvenim i prvim geološkim spomenikom prirode u Hrvatskoj, jednim od samo još preostala dva koja postoje na svijetu. Geološki fenomen Rupnica predstavlja vulkansku stijenu nastalu prije 70 milijuna godina na kojoj je vidljiv nastanak pravilnih šesterokutnih oblika prilikom hlađenja lave.

objavio: Ana Vnučec   datum: 11. 10. 2010.