Školski vrt

Krajem listopada 2016. godine u dijelu školskog dvorišta topličke škole, uz školski ružičnjak,  nastaje i školski vrt na ponos svih učenika, učitelja i tehničkog osoblja škole.

Školski vrt je projekt Školske zadruge „Topličnjak“, a u njemu sudjeluju svi učenici škole sa svojim razrednicima, ostali učitelji, tehničko osoblje škole i roditelji. Svakom je razredu pripala jedna uređena gredica s pločicom na kojoj je napisano ime razreda kojem gredica pripada.Školska zadruga ima posebnu gredicu na kojoj će uzgajati začinsko bilje. U projekt uređenja vrta uključili su se i roditelji učenika, a posebno zahvaljujemo gospodinu Dragutinu Cvrtnjaku koji je uz tehničko osoblje škole sudjelovao u pripremi i uređenju gredica. Učitelj tehničke kulture Stanko Medvedec je pirografijom izradio drvene pločice za svaki razred.

Svaki je razred sa svojim razrednikom na svojoj gredici posadio zimski luk. Odlučili su se za zimski luk kako bi učenici mogli sudjelovati u cjelokupnom procesu od sadnje na jesen do branja.

Školskim vrtom toplički su učenici dobili svoju učionicu na otvorenom  u kojoj će se ostvarivati brojni ciljevi. Učenici će razvijati pozitivne stavove prema radu u prirodi, socijalne vještine suradničkog rada i pozitivni stav o zdravoj tjelesnoj aktivnosti.

Stručnjaci napominju da školski vrtovi potiču djetetov intelektualni, emocionalni i društveni angažman sa stvarima koje moraju biti izmjerene, izbrojene, izvagane, razvrstane, planirane i o kojima valja skrbiti. Rad u vrtu razvija kod djeteta brigu za druga živa bića, svijest o okolišu, radost obitavanja u prirodi, samovrednovanje, praktične vještine vođe, fizičku aktivnost, uporabu svih osjetila, što je dovoljno da bi se uvidjela važnost postojanja školskog vrta za razvoj učenika.

objavio: Igor Derdić   datum: 28. 10. 2016.