preskoči na sadržaj
Vijesti

Donacija Zorana Mičude našoj školi


Tijekom Europskih sveučilišnih igara, koje su se održavale u Zagrebu i Rijeci, provodili su se projekti bivših učenika topličke škole Ivone Mikulčić iz Tuhovca i Zorana Mičude iz Hrastovca. Ivona i Zoran su bili pobjednici natječaja koji je pokrenuo HAMAG-BIRCO u kategoriji “Turistička promocija kulture i sporta“,a za svoje su projekte nagrađeni sa 100.000 kn. Projekt je financiralo Ministrarstvo turizma.  

Zoran Mičuda je student poslijediplomskog doktorskog studija na Agronomskom fakultetu i predsjednik udruge „Priroda i društvo Varaždin“, a  pobjedničkim projektom „CROcultureSculpture“ je želio stranim studentima i svim posjetiteljima predstaviti hrvatske izume i znanstvenike. Zoran je pobjednički projekt vodio u suradnji s Lukom Knezićem, a predstavili su hrvatske izume kao što su padobran, torpedo, kravata, penkala te jednog od naših najpoznatijih znanstvenika- Nikolu Teslu.

Izumi su se predstavili kroz skulpture koji su sadržajno bili zanimljivi za fografiranje i samoinicijativno dijeljenje na društvenim mrežama. Projekt je nudio jedan zabavan i zanimljiv pogled na umjetnost i mogućnost interakcije sa samim skulpturama koje se inače ne bi smjele dirati.  Skulpture su izradili mladi umjetnici uz suradnju s obrtnicima. Sama promocija izuma i znanstvenika kao hrvatskog kulturnog nasljeđa nije dovoljno izražena što je dalo čvrste temelje ovoj projektnoj ideji.

Nakon završetka projekta sve su skulpture  darovane Varaždinskim Toplicama. Skulpture će se koristiti u edukaciji i danjoj promociji hrvatske kulture te biti simbol poduzetničke aktivnosti mladih. Torpedo će se izložiti u Zavičajnom muzeju Varaždinske Toplice, penkala u OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića,  a kravate na društvenim događanjima grada.  Pobjednici smatraju da je obogaćivanje kulturne ponude jednoga grada najbolji način korištenja skulptura i dodatna vrijednost ovog projekta.

U sklopu projekta „CROcultureSculpture“ nabavljen je i prijenosni bluetooth zvučnik/radio „VOOMBOX-DIVOOM“, a koristio se u promociji hrvatske kulture na Europskim sveučilišnim igrama. Zvučnik/radio su, nakon završetka Europskih sveučilišnih igara, Luka Knezić i Zoran Mičuda poklonili (donirali) OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića-Varaždinske Toplice  kako bi se koristio kao alat dodatnog obrazovanja djece.

Radio će se koristiti prilikom održavanja „velikog odmora“ i na radionicama u prirodi. Škola će napraviti plan i program pod nazivom „Slušaonica“ gdje će se djeca zabavljati i educirati uz glazbu. U nastavku su opisane dobrobiti korištenja glazbe u odgoju i obrazovanju djece.

Glazba može imati važnu ulogu u razvoju djece od najranije dobi. Slušanje glazbe aktivno utječe na inteligenciju i može potaknuti razvoj cijelog niza socijalnih vještina. Djeca koja dobivaju dodatne ili muzičke lekcije u redovnoj nastavi pokazala su povećanu složnost u razredu, veće samopouzdanje, bolju društvenu prilagodbu i pozitivnije stavove. Glazbu slušaju da bi im prošlo vrijeme, da bi smanjili dosadu, opustili se i odvratili pažnju od briga i problema. Istraživanja su pokazala da na neke ljude glazba djeluje tako da u njima aktivira endorfine - snažne hormone koji služe za olakšavanje bolova i stvaranje ugode. Oduvijek je glazba predstavljala sastavni dio odgoja i obrazovanja te se njena prisutnost u odgojno-obrazovnom sustavu shvaćala kao sama sebi razumljiva stvar. Zaista se može reći da je glazbeni odgoj jednako star kao i sama glazba. Čim je glazba postala sastavnim dijelom čovjekova života, postala je i predmetom odgoja, stoga predstavlja jednu vrstu odgojno-obrazovne konstante kroz cijelu povijest školstva. Glazba je umjetnost koju ljudi vole jer im upravo ona poboljšava kvalitetu života.

Svi učitelji i djelatnici topličke škole ponosni su što su  Zoran Mičuda i Ivona Mikulčić bili učenici škole te im još jednom čestitaju na postignutom uspjehu, zahvaljuju na donaciji i žele puno uspjeha u realizaciji sljedećih projekata.

Tekst: Novinarska grupa (Sanja Habek)

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Igor Derdić   datum: 13. 11. 2016.

Sigurnost na Webu

HAKOM BROŠURA

UŽINA ZA SVE (5)

UŽINA ZA SVE (4)

UŽINA ZA SVE (3)

UŽINA ZA SVE (2)

Užina za sve

Školska prehrana


Školska shema


Play Attention


(pro)ŽIVI COVID




preskoči na navigaciju