Kukuljevićevi dani

U petak i subotu (2.i 3.prosinca 2016.) su se u Varaždinskim Toplicama raznovrsnim svečanim programima obilježili Kukuljevićevi dani (200.godišnjica rođenja).

I ove su godine učenici topličke škole sudjelovali u obilježavanju te manifestacije. U petak su učenici 3.a, 3.b i  8.a razreda s učiteljicama Biserkom Bešenić, Ružicom Erić i profesorom Dragom Ilićem obišli grob Antuna Kukuljevića. Profesor Ilić je za sve prisutne pripremio izlaganje o Antunu Kukuljeviću i njegovu značaju za hrvatsku povijest i Varaždinske Toplice. Kod groba Antuna Kukuljevića vijence i svijeće su položili članovi Matice hrvatske, gradonačelnica i ravnateljica škole Goranka Štefanić te predsjednica DND Varaždinske Toplice.

Program se nastavio u 17 sati otvorenjem Doma kulture u Ulici braće Radić. Sve prisutne je pozdravila gradonačelnica Goranka Štefanić i Stjepan Juranić, predsjednik OMHVT. Tom je prilikom predstavljen povijesni roman Bitka o bitci pod Sigetom.

Naši su učenici sudjelovali u programu u pratnji i pod vodstvom svojih mentora te se izrazili glazbeno i literarno. Literarna skupina ( Jelena Vugrinec, Ivan Bedeković i Mirta Košćak) pod  vodstvom su učiteljice Ane Lodete izveli recital Kukuljević i Tonimir. Krasnoslovili su Kukuljevićeve pjesme i izveli osvrt na brdo Tonimir gdje su Kukuljevići imali kuriju i koje je bilo trajna inspiracija Ivana Kukuljevića.

Dječji tamburaški orkestar naše škole izveo je, pod vodstvom voditelja i dirigenta Zlatka Pipleka, niz prigodnih skladbi ( Karišik zagorskih pjesama, Spomen na Varaždinske Toplice, Tamburica, Žena muža i Još Hrvatska ni propala). Uz pratnju orkestra su solistice Daria Ratković, Ana Marija Trošeljac i Tatjana Valent otpjevale  Karišik zagorskih pjesama, Tamburicu i Još Hrvatska ni propala.

U subotu se program nastavio u hotelu Minerva znanstvenim skupom povodom 200.godišnjice rođenja Ivana Kukuljevića Sakcinskog. Nakon pozdravnih govora predsjednika topličkog Ogranka Matice hrvatske i gradonačelnice Goranke Štefanić prisutni su slušali devet stručnih izlaganja.

Tekst: Sanja Habek ( Novinarska grupa)

Fotografije: Ivan Bedeković (8.a)  i Jan Lalić (7.b)

objavio: Igor Derdić   datum: 5. 12. 2016.