Pilot- projekt „Oni to mogu“ u našoj školi

U sklopu pilot- projekta „Oni to mogu“ Varaždinske županije i  Udruge nastavnika u djelatnosti ugostiteljskog obrazovanja (UNUO) u nedjelju ( 11. prosinca 2016.) je u topličkoj školi održana kuharska radionica. Radionicu je vodio  osnivač Udruge Vedran Habel koji je ujedno i profesor na Pučkom otvorenom učilištu u Zagrebu (obrazovanje za odrasle ). Gospodin Vedran Habel je do sada obavio preko 5.000 volonterskih sati sa svim kategorijama djece s posebnim potrebama, a njegovi su programi vodeći po metodama, pristupima i pozitivnoj energiji.

Pilot-projekt se provodi u dogovoru s pročelnikom Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije Miroslavom Huđekom.  Cilj je projekta edukacija , osposobljavanje i uključivanje osoba s invaliditetom u život i rad društva te promocija njihovih sposobnosti i njihovo zapošljavanje.  Jedan od ciljeva je i osvijestiti prvenstveno roditelje,a nakon toga i socijalnu sredinu da među nama žive osobe s invaliditetom koje mogu mnogo više nego što društvo od njih očekuje. Kuharska je radionica pripremanja obroka za sve učenike i djelatnike škole  započela u nedjelju u podne, a u njoj su sudjelovali mladi članovi Udruge (Viktor Gligo, Jurica Obad i Marko Ključević)  pod vodstvom Vedrana Habela i njegove supruge. U pripremanju obroka (tjestenine s umakom bolognese i palačinki) priključili su se i učenici Posebnog odjela topličke škole (Žana-Mary Ardalić , Josip Pokos i Emma Matulina) uz učiteljicu Mirelu Glavnik i defektologinju Bojanu Polansky. Učenici su najprije bili upoznati s pravilima ponašanja u kuhinji, a nakon toga su aktivno sudjelovali u pripremi obroka za roditelje učenika u nedjelju i u pripremi obroka za sve učenike i učitelje škole u ponedjeljak.Radionica je trajala do 16 sati, a nakon toga su svi kuhari i njihovi roditelji uživali u pripremljennom obroku i druženju do 19 sati. Radionicu je bodrio i animatorski pratio Siniša Cmrk koji je svojom duhovitošću i izrazito pozitivnom energijom i ljubavlju uveseljavao sve sudionike.

U ponedjeljak, 12.prosinca 2016. su učenici PO s mladima iz Udruge uz pomoć kuhara Vedrana dovršili obrok, a zatim i servirali svim učenicima i učiteljima naše škole.

Podjelom prigodnih poklona za sve sudionike radionice i gromoglasnim pljeskom za njihov uloženi trud završio je jedan prekrasan susret ispunjen ljubavlju, empatijom, međusobnim pomaganjem i prihvaćanjem različitosti.

OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića Varaždinske Toplice  prva je škola koja je otvorila vrata pilot-projektu „Oni to mogu“, a nastavljat će, kao i dosada, biti otvorena za sve nove projekte Varaždinske županije.

Tekst i fotografije: Sanja Habek (Novinarska grupa)

objavio: Igor Derdić   datum: 16. 12. 2016.