LOUIS BRAILLE, TVORAC PISMA ZA SLIJEPE OSOBE

U cilju promicanja razumijevanja života slijepih osoba prošlog je tjedna povodom Međunarodnog dana bijelog štapa, 14. listopada  u varaždinskom Gradskom muzeju održana Etno izložba za slijepe osobe koju su posjetile učenice viših razreda s defektologinjom Bojanom Polansky.

Na izložbi je prezentiran značaj Braillova otkrića, čovjeka koji je u ranom djetnjstvu izgubio vid te je svojim susatvom pisma za slijepe omogućio i osobama uskraćenima za osjetilo vida da se što je više moguće integriraju u svijet onih koji vide.

Posjetitelji su imali prilike sami pokušati čitati brajicu, vidjeti Quipu, skup čvorova na užadi kojim su Inke bilježile brojčane podatke ali i zakone, povijesne događaje i kalendar, a mogle su ih čitati i slijepe osobe, te osobno u mračnoj sobi osjetiti na trenutak kako žive slijepe osobe.

Brailleovo pismo ili brajica omogućilo je slijepima ravnopravnost, školovanje, uvažavanje i afirmaciju u društvu, oblik i sustav za svakodnevnu komunikaciju, ulazak u svijet znanosti, umjetnosti, izražavanje vlastitih kreativnih moći, te se stoga smatra jednim od najvažnijh izuma 19. stoljeća.

objavio: Ana Vnučec   datum: 13. 10. 2010.