DAN HRVATSKOG JEZIKA

Hrvatski je sabor 23. listopada 1847. godine na poticaj Ivana Kukuljevića Sakcinskog umjesto latinskog proglasio službenim hrvatski jezik. Kao sjećanje na taj važan događaj Braća hrvatskog zmaja podigla su u Varaždinskim Toplicama spomenik pokraj kojeg su prošlog tjedna prigodno obilježavanje Dana hrvatskog jezika održali Božena Filipan, predsjednica Ogranka Matice hrvatske u Varaždinskim Toplicama, profesor povijesti Drago Ilić i učenici OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića.

Nakon kratkog povijesnog izlaganja o položaju i značaju hravtskog jezika kroz stoljeća učenici su izveli recitale i samostalne radove o domovini i jeziku, a zatim odali počast Antunu Kukuljeviću Sakcinskom, ocu Ivana Kukuljevića čiji se grob nalazi kraj kapele Sv. Duha gdje je sin Ivan postavio spomenik s glagoljskim natpisom:"Zahvalni sin svome otcu.", a Družba braće hrvatskog zmaja postavila spomen-plocu..

objavio: Ana Vnučec   datum: 26. 10. 2010.