30. SMOTRA KAJKAVSKOG PJESNIŠTVA

Pučko otvoreno učilište iz Svetog Ivana Zeline i ove je godine na jubilarnoj 30. smotri kajkavskog pjesništva priredio hvalevrijednu manifestaciju kakvu i zaslužuje kajkavsko narječje i mali pjesnici zahvaljujući kojima i ona danas slavi već 30 godina. Jedna od njih je i Adela Ratković čija je pjesma  Den također izabrana od 250 pristiglih pjesama i uvrštena u zbirku Samo sam ti štela reči

Smotru su otvorili zelinski gradonačelnik Vlado Žigrović i predsjednik stručnog ocjenjivačkog suda Ivo Kalinski koji je ustanovio određeni pomak u temama i dječjem pjensičkom izrazu. Teme i iskazivanje mišljenja postalo je znatno otvorenije. Nakon interpretacije 30 najboljih pjesama, te odličnog glazbenog programa Hrvatskog pjevalčkog društva Zelina uslijedilo je dodjela nagrada najuspjelijima,a a jednu od njih dodjeljivala je i publika glasavši za najbolje izveden recital. Zahvaljujući brojnim sponzorima nagrade su bile brojne, a čak dvije kući je odnijela prema mišljenju stručnog ocjenjivačkog suda, ali i publike učenica Karla Novak iz Huma na Sutli za pjesmu Zdenac specifičnu po tome što je napisana na kajkavskom ikakvskom izgovoru tipičnom za taj kraj.

Manifestacija je završila promocijom knjiga Ive Kalinskog Četverolisni četveropreg  i Ignaca Kristijanovića Ezopuševe basne  te koncertom Ad Gloriam Brassa.

objavio: Ana Vnučec   datum: 28. 10. 2010.