Naši učenici uspješni na festivalu šaha

U sklopu projekta “Strategija uvođenja šaha u osnovne škole Varaždinske županije“ u Prvoj gimnaziji Varaždin je 22.travnja održan prvi  Festival šaha u organizaciji Varaždinske županije, Šahovskog saveza Varaždinske županije i Školskog sportskog saveza Varaždinske županije.

Na Festivalu je održano 9 odvojenih turnira: A, B i C turniri nižih razreda osnovne škole, A, B i C turniri viših razreda osnovne škole, turnir srednjih škola, brzopotezni turnir seniora te simultanka aktualne juniorske prvakinje Hrvatske Noemi Špiranec.

Peti, posljednji turnir Pojedinačnog prvenstva učenika osnovnih škola Varaždinske županije ponovno su obilježili učenici topličke škole osvojivši 7 medalja, a u ukupnom poretku 3 pehara.

Na najjačem, A turniru viših razreda 1. mjesto podijelili su učenik naše škole Filip Križanić i Matija Njegač iz I. OŠ Varaždin, treći je bio Hrvoje Hostnjak, četvrti Borna Matkun, a šesti Luka Hereković. Filip i Matija borili su se za ukupnu pobjedu na Prvenstvu. Prije zadnjeg turnira bili su bodovno poravnati te je o ukupnoj pobjedi odlučivao bolji rezultat na zadnjem turniru, odnosno prvi će biti onaj koji će od njih dvojice biti bolje plasiran na zadnjem turniru. U drugom kolu, nakon što su obojica pobijedili u prvom kolu, susreli su se međusobno i remizirali. Do kraja su obojica pobijedili u svih 5 preostalih partija te su na kraju podijelili prvo mjesto s istim brojem bodova. To je značilo i da su u ukupnom poretku ostali bodovno poravnati pa je o prvom mjestu odlučio veći broj osvojenih turnira od ukupno pet odigranih, a tu je bio uspješniji Matija Njegač.

Na C turniru viših razreda imali 4 predstavnika s odličnim rezultatima. Srebrnu medalju za odlično 2. mjesto osvojio je Daniel Rajič, brončanu medalju za osvojeno 3. mjesto Leonard Pokos, a na  odličnom 4. mjestu završio je Noa Kanešić s istim brojem bodova kao i brončani Leonard. Na 15. mjestu bila je naša jedina predstavnica u konkurenciji djevojčica Tina Šebrek.

U ukupnom poretku prvenstva, iza Matije Njegača i Filipa Križanića, na odličnom 3. mjestu završio je Hrvoje Hostnjak, na 4. mjestu Borna Matkun, 10. je bio Luka Hereković, 20. Leonard Pokos, 23. Andrija Potrebica, 25. Noa Kanešić, 27. Tina Šebrek i 28. Daniel Rajič od ukupno 68 natjecatelja koji su nastupili na barem jednom od pet odigranih turnira. Na A turniru nižih razreda naši šahisti osvojili su sve tri medalje. Naravno, 1. mjesto, kao i na prethodna četiri turnira, uvjerljivo je osvojio Petar Križanić sa sedam pobjeda u isto toliko odigranih partija. Na izvrsnom 2. i 3. mjestu medalje su osvojili Petar Kanešić i Luka Lončarić, a Mislav Matkun bio je sedmi.

Na B turniru nižih razreda pobijedio je Fran Supančić iz VI. OŠ Varaždin, a našu školu predstavljao je Jura Dolenec zauzevši 8. mjesto.

U ukupnom poretku kod nižih razreda uvjerljivi pobjednik, drugu godinu zaredom, je Petar Križanić s maksimalnim brojem bodova, odnosno s pet pobjeda na pet odigranih turnira, a pritom je bio gotovo stopostotan gledajući i pojedinačne partije jer je pobijedio u 34 od ukupno odigranih 35 partija.Od naših su na prvenstvu odlične rezultate postigli i ukupno 4. Mislav Matkun, 5. Petar Kanešić, 6. Luka Lončarić, 22. Jura Dolenec, 29. Emil Anđel i 55. Petar Kukec od ukupno 63 natjecatelja.

objavio: Igor Derdić   datum: 25. 4. 2017.