Toplički učenici obilježili 170. obljetnicu uvođenja hrvatskoga jezika u javnu uporabu

Toplički učenici obilježili su zajedno sa svojim učiteljima saborsku odluku o uvođenju hrvatskog jezika u javnu uporabu. Središnja svečanost održana je kod Spomenika hrvatskom jeziku u središtu Varaždinskih Toplica.

Zajedno s učenicima škole obilježavanju značajne obljetnice svojom nazočnošću, prigodnim govorom i predavanjem dali su i članovi Družbe braće hrvatskog zmaja.

Svečanost je započela polaganjem cvijeća uz Spomenik hrvatskom jeziku. Cvijeće iz školskog ružičnjaka položio je Filip Križanić, učenik osmog razreda, dobitnik Oskara znanja. O saborskim odlukama iz 1847. godine i znamenitom govoru Ivana Kukuljevića Sakcinskog, na čiji je prijedlog Sabor donio odluku o uvođenju hrvatskog jezika u javne službe, govorio je učitelj povijesti Drago Ilić.

Prigodne recitacije izvele su učenice Lana Sakač, Lucija Janušić, Petra Gjud i Helena Svetec, a njih su pripremile učiteljice hrvatskoga jezika Ana Lodeta i Sanja Habek.

Tekst: Drago Ilić

Fotografije: Sanja Habek

objavio: Igor Derdić   datum: 23. 10. 2017.