Učenici topličke škole čuvaju dragi naš „kaj“

Učenici topličke škole su čak tri dana sudjelovali na manifestacijama kojima je cilj očuvanje i njegovanje kajkavskoga govora i kajkavske kulturne baštine.

Tako su u petak, 17. studenoga,  Petra Slatki i Andrija Potrebica sudjelovali na završnoj priredbi 37.kajkavskog književnog natječaja s autorskom interpretacijom odabranih radova  Draga domača rieč 2017. u Ivancu.   Njihove su ih mentorice  Sanja Habek i Ana Lodeta pripremile za interpretaciju njihovih pjesama koje su objavljene u Zborniku.

U subotu i nedjelju su pak, već tradicionalno, učenici naše škole, nastupili na dječjoj revijalnoj manifestaciji Kajkavijadi koja se održavala u hotelu Minerva u Varaždinskim Toplicama.

Svečano otvorenje započelo je himnom Kajkavijade Karišik zagorskih pjesama, a izveo ju je Dječji tamburaški orkestar i Dječji zbor topličke škole pod vodstvom dirigenta i mentora Zlatka Pipleka koji je ujedno napisao i aranžman za himnu.

Učenici Dramsko – recitatorske grupe nižih razreda pod vodstvom svoje mentorice Biserke Bešenić izveli su igrokaz Piceki i pureki. Autorica djela je umirovljena profesorica topličke škole Danka Maroević, a izveli su ga: Petar Križanić, Mia Ivančan, Jana Kanešić, Mirta Karafin, Margareta Dijanuš i Vanda Vitez.

Polaznice Literarne družine viših razreda topličke škole pod vodstvom mentorice Ane Lodeta izvele su recital Dragutina Domjanića Roža rasla, rožica i učenički rad Sega ima,samo penez ni. Recital su izvele Lucija Janušić, Lana Sakač, Jelena Hrženjak, Jelena Vita Glavnik, Nika Jedvaj i Helena Svetec, a učenički su rad krasnoslovile Iva Slatki i Barbara Kučina.

Poznatu pjesmu Miroslava Krleže Kevenhiller izveo je Fran Rošković, učenik 6.b razreda, a njega je pripremila učiteljica Sanja Habek.

Sudjelujući na brojnim manifestacijama, smotrama i kajkavskim natječajima, nastojimo razvijati ljubav i pozitivan odnos prema svom zavičajnom govoru i narječju.

Tekst: Sanja Habek (Novinarska skupina)

Fotografije: Karla Bešenić (8.a)

objavio: Igor Derdić   datum: 21. 11. 2017.