DJEČAK IVEK I PAS CVILEK

Predstavu o napuštenoj djeci i pričanju priča spojili su kazališnu družinu ‘Pinklec’ i HNK Varaždin, a učenicima OŠ Antuna I Ivan Kukuljevića poklonio je grad Varaždinske Toplice povodom božićnih i novogodišnjih blagdana.

Koristeći motive romana Đure Vilovića, predstava Dječak Ivek i pas Cvilek progovara o aktualnom i često prešućivanom problemu napuštene i ostavljene djece. Zaboravljena od roditeljske ljubavi, utočište pronalaze u međusobnom pričanju priča koje će ih na trenutak odvojimo od tužnih misli.Smještena u oskudan sobičak nekog dječjeg doma njihova zaigranost i maštovitost odvodi ih u svijet priče isto tako napuštenog dječaka Iveka i najboljeg mu prijatelja, odbačenog psa Cvileka, s čijim se dogodovštinama poistovjećuju, ali kroz koje i sama pokušavaju pronaći izlaz i način kroz koji će bar na trenutak zaboraviti na sve što ih tišti. Njihov dječji optimizam i želja da sve bude bolje uvjerava nas da i onda kad smo napušteni i zaboravljeni svojim postojanjem i dobrom voljom bar si nakratko međusobno možemo olakšati tužne dane.

Predstava je dobila Nagradu hrvatskog glumišta 2010. za najbolju lutkarsku predstavu ili predstavu za djecu i mladež.

objavio: Ana Vnučec   datum: 21. 12. 2010.