Učenje o simbolu hrvatske državnosti - Hrvatskom saboru

Naši učenici i ove godine sudjelovali su u kvizu koji je organizirala služba za građane Hrvatskog sabora u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje Ministarstva znanosti i obrazovanja te uz tehničku podršku CARneta. Naziv natjecanja je Koliko poznaješ Hrvatski sabor?.

Našu školu predstavljao je tim od šest učenika – po dva učenika iz šestih, sedmih i osmih razreda. Učenici su se marljivo pripremali   proučavajući preporučenu literaturu te istražujući dostupne povijesne izvore o saborovanju od najstarijih vremena do danas.  Također, proučavali su i osnovne odredbe Poslovnika Hrvatskog sabora.

U svojim samostalnim istraživačkim radovima koristili su i internet. Online natjecanje održano je 1. ožujka 2019. godine u 13:00, a sudjelovalo je više od 50 škola iz cijele Republike Hrvatske. Ekipa naše škole postigla  je 18. mjesto. U djelovanju Hrvatskog sabora kroz minula stoljeća odražava se svekolika povijest hrvatske državnosti. Od prvih spomena narodnih zborova, preko sabora kao staleške ustanove, do suvremenog predstavničkog tijela svega naroda, sabori su znak i očitovanje samosvijesti hrvatskog naroda. U povijesnom trajanju Sabor je bio stvarni pokazatelj položaja Hrvatske.

Tekst i fotografija: Drago Ilić

Vrijedni tim u sastavu Leonard Pokos, Karla Halambek, Dora Sopić i Ivan Turkalj, priprema se za online natjecanje.

objavio: Igor Derdić   datum: 4. 3. 2019.