Učenici topličke škole sudjelovali u programu 1. Festivala „Ivan Kukuljević Sakcinski“

U organizaciji Europskog centra za darovite Hrvatska i Centra izvrsnosti za hrvatski jezik Varaždinske županije – osnovne škole, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja u Varaždinskim Toplicama je u srijedu, 26. veljače 2020. održan 1. Festival „Ivan Kukuljević Sakcinski“. Osim Festivala, održana je i Smotra dječjeg kajkavskog pjesništva „KAJ je naša duša i naša popiefka“.

Festival je započeo predavanjima poznatog hrvatskog pisca dr. sc. Kristiana Novaka pod nazivom „Za svjetlost stvoren. O Ivanu Kukuljeviću Sakcinskom i govoru nakon kojeg više ništa nije bilo isto“ te dr. sc. Velimira Piškorca i dr. sc. Ivane Kurtović Budja pod nazivom „Zvučni atlas hrvatskih govora“.

Programom učenika OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića, Varaždinske Toplice počeo je drugi dio festivala, Smotra dječjega kajkavskog pjesništva „Kaj je naša duša i naša popiefka“ na kojoj je svoje pjesme izvelo 20 učenika.

Učenici naše škole poveli su gledatelje u virtualnu šetnju Varaždinskim Toplicama. Ivan Kukuljević Sakcinski i Kornelija vodili su publiku  putovima prošlosti i sadašnjosti malim Rimom Hrvatskoga zagorja, a sve je bilo popraćeno i fotografijama kulturnih i povijesnih znamenitosti Varaždinskih Toplica. Dramsku skupinu pripremila je učiteljica hrvatskoga jezika Sanja Habek, a zbor i tamburaški orkestar učiteljica glazbene kulture Stella Cimerman. Slikokaz i fotografije izradio je učitelj geografije Igor Derdić.

Smotra je završila podijelom nagrada za učenike te zahvalnica za voditelje, mentore i sve koje su sudjelovali u realizaciji programa.

Tekst: Sanja Habek

Foto: Igor Derdić

objavio: Igor Derdić   datum: 28. 2. 2020.